fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Niepodległość jest ciągle do zdobywania

Prof. Piotr Jaroszyński, filozof, wykładowca KUL i AKSiM w swoim felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” podkreślał, że powinniśmy pogłębić swoją refleksję na temat rozbiorów, które to rozpoczęły okres niewoli już w 1772 r. W kontekście czasów obecnych zaznaczył że „Niepodległość jest ciągle do zdobywania i utrzymywania”.

11 listopada to dzień, w którym obchodzimy odzyskanie przez Polskę niepodległości po długim okresie niewoli.

– W tradycji międzywojennej mówiono, że jest to okres 148 lat, a nie 123, jak obecnie często się mówi, ponieważ punktem odniesienia był I rozbiór Polski, a ten rozbiór miał miejsce w roku 1772. Wtedy utraciliśmy 1/3 naszego państwa. Tę 1/3, która później już do Polski nigdy nie wróciła – przypomniał prof. Piotr Jaroszyński.

Utraciliśmy wówczas ziemie za Dnieprem, Drucią i Dźwiną. Zabrano nam województwa mścisławskie, witebskie, połockie, część mińskiego i inflanckiego.

– To przez wieki była Polska, a dokładniej mówiąc – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Te dane są szalenie ważne, bo to była żywa historia, żywe miejsca i żywi ludzie. Odebrano nam 211 tys. kilometrów kwadratowych. 4,5 mln ludności, a wtedy ludność całej Polski liczyła ok. 12 mln, więc 4,5 mln. to mniej więcej 1/3 ludności – zwrócił uwagę filozof.

Felietonista zaznaczył, że nie powinniśmy o nich myśleć jako o jednostkach, lecz o całych rodzinach.

– Ile rodzin, ile pokoleń polskich zostało zabranych Polsce i polskości, i wtapianych było sukcesywnie na różne sposoby w obcą im rzeczywistość obcego narodu, obcego państwa – podkreślił wykładowca KUL.

Wskazał, że jest to strata niepowetowana.

– To już do Polski nie wróciło, a więc nie było objęte dobroczynnym wpływem kultury polskiej ani też cywilizacji łacińskiej – zwrócił uwagę prof. Piotr Jaroszyński.

Podłoże rozbiorów było bowiem nie tylko ekonomiczne, ale opierało się na wojnie cywilizacyjnej.

Jednak walka o niepodległość Polski nigdy się nie skończyła i nadal trwa.

– Niepodległość jest ciągle do zdobywania i utrzymywania – podkreślił filozof.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl