PiS złożyło nową wersję projektu nowelizacji ustawy o TK

Nową wersję projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym złożył dziś Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS-u pierwszą wersję projektu nowelizacji złożyli w piątek, lecz wycofali ją w celu wprowadzenia poprawek.

Dokument zakłada m.in., że termin zgłaszania kandydatów na następców sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja upływa w roku 2015, wynosi tylko 7 dni od dnia wejścia w życie noweli.

Tymczasem Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe złożyły do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy wprowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu zmiany w Trybunale są zgodne z ustawą zasadniczą.

Poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz podkreśla, że politycy PO skarżą ustawę, którą sami zgłosili mimo sprzeciwu konstytucjonalistów i posłów opozycji.

– Stanowi to potwierdzenie tego, że ci, którzy kiedyś byli głusi na uwagi dotyczące niekonstytucyjności rozwiązań przyjętych w tamtej ustawie, dziś przejrzeli na oczy. Mają wątpliwości co do konstytucyjności ustawy, którą sami uchwalili. Tylko tak a nie inaczej, mogę rozumieć ten ruch – komentuje poseł Piotrowicz.  

PiS chce unieważnić wybór 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, rozszerzyć – z obecnych 9 do 11 sędziów – pełny skład Trybunału oraz wygasić kadencję obecnego prezesa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl