fot. pixabay.com

Pilnie potrzebna pomoc rodzinom wychowującym niepełnosprawne dzieci

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego minęły ponad trzy miesiące, to wciąż nie powstał plan pomocy kierowany do rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Z resortu rodziny nie wyszły do tej pory żadne nowe projekty. Jest za to propozycja Solidarnej Polski, która dotyczy hospicjów perinatalnych.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku dotyczącego tzw. przesłanki eugenicznej wyraźnie podkreślił rolę państwa odnośnie wsparcia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

– Naszym obowiązkiem jest wspieranie przede wszystkim rodzin, które są w trudnej sytuacji. Rodzin, które dowiadują się o tym, że może urodzić się dzieciątko z nieodwracalną wadą. To jest kwestia przygotowania, otoczenia wsparciem całej rodziny – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej i dodała, że właśnie w tym celu w 2016 roku została wprowadzona ustawa „Za Życiem”.

Jednak na razie resort nie przedstawił żadnych nowych propozycji, choć od wyroku TK minęły trzy miesiące.

Ze swoim projektem wyszła za to Solidarna Polska.

– Projekt ten po pierwsze pokazuje, że kobieta ma prawo do skorzystania z pomocy państwa w tym zakresie, a po drugie pokazuje, że państwo za nią stajepodkreślił Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera RP.

Projekt ma nakładać na lekarza obowiązek, by w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia wad letalnych, poinformował kobietę o możliwości pomocy.

– W momencie kiedy stwierdzona zostanie wada letalna czy też jest podejrzenie wady letalnej, czyli śmiertelnej, by ta osoba została skierowana do hospicjum perinatalnegowskazał Michał Wójcik.

Kobieta nie będzie zmuszona do skorzystania z pomocy hospicjum perinatalnego, ma mieć taką możliwość. Takie hospicja gwarantują kompleksową opiekę na każdym etapie ciąży oraz po urodzeniu.

– W hospicjum perinatalnym będzie cały czas świadczona pomoc i lekarska, i psychologiczna. […] Trzeba stworzyć specjalne warunki, żeby osoby najbliższe, miały możliwość pożegnania się z dzieckiem, bo to jest jedyny moment w życiu, kiedy to dziecko będą mogli zobaczyć – zaznaczył Michał Wójcik.

Hospicja perinatalne mają być w ciągłym kontakcie ze szpitalami, aby zatroszczyć się o kobietę i jej chore dziecko. Projekt ustawy przewiduje możliwość porodu w osobnej sali.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl