fot. episkopat.pl

Zaczyna obowiązywać ustawa o wsparciu dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Wchodzi dziś w życie druga rządowa ustawa o wsparciu dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Od teraz będą one mogły korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i bezpłatnych wyrobów medycznych.

Ustawa zmienia też zasady korzystania z rehabilitacji leczniczej. Świadczenia z tego zakresu, udzielane w ramach NFZ, będą nielimitowane.

Przepisy pozwolą niepełnosprawnym zaoszczędzić 520 zł miesięcznie. Według rządu to realizacja drugiego postulatu osób, które protestowały w Sejmie.

Wsparcie nie obejmuje niepełnosprawnych poniżej 16. roku życia. Premier Mateusz Morawiecki był pytany wczoraj w Rzeszowie o to, czy rząd planuje nowelizację ustawy tak, by wsparcie objęło także i te osoby.

– Zrobimy wszystko, żeby nasze placówki były – miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu – coraz bardziej dostępne na różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne, bo to jest rzeczywista potrzeba, na którą przeznaczyliśmy środki. NFZ jest do tego przygotowany finansowo. Natomiast od strony operacyjnej, organizacyjnej – np. zakontraktowania odpowiedniej liczby świadczeń po stronie różnych placówek – jest to cały czas robione przez NFZ tak, żeby dostępność była możliwa również dla osób od urodzenia do 16. roku życia w najszerszym stopniu – podkreślił premier.

Zmiany w ustawie wprowadzającej szczególne wsparcie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności zapowiedział też kilka dni temu wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos. Według polityka nowelizacja może zostać uchwalona już w lipcu.

RIRM

drukuj