fot. pixabay.com

Koniec z zabijaniem chorych i niepełnosprawnych dzieci

Nie milkną echa po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Trybunał uznał, że jest ona niezgodna z obowiązującą w Polsce konstytucją. Orzeczenie wywołało falę oburzenia środowisk skrajnie lewicowych. Z uznaniem wobec decyzji Trybunału wyrażają się środowiska prawicowe, pro-life oraz księża biskupi.

Tzw. przesłanka eugeniczna dopuszcza zabijanie dzieci chorych i podejrzanych o chorobę. Często to dzieci, które byłyby w stanie samodzielnie żyć. Setki przypadków tzw. aborcji w Polsce to dzieci z Zespołem Downa lub Zespołem Turnera.

– Jest to błędna absolutnie droga, która prowadzi do tego, że dziecko ma odbierane życie, zamiast spokojnie w łonie matki doczekać dnia narodzin i spokojnego odejścia przy swojej matce, i spokojnego odejścia w hospicjum, jeśli takiej opieki by wymagało – powiedziała dr n. med. Aleksandra Kicińska z Kliniki Medycznej Invivo w Gdańsku.

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że proceder odbierania życia dzieciom, które są chore i jeszcze się nie narodziły, jest niezgodny z konstytucją.

– Trybunał podtrzymuje stanowisko, zgodnie z którym życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju. I jako wartość, którego źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być ono chronione przez ustawodawcę – zaznaczył Justyn Piskorski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się skrajnej lewicy.

W odwecie za wyrok środowiska lewicowe wywołały zamieszki pod domem Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie których funkcjonariusze zostali zmuszeni do użycia gazu pieprzowego.

„Kiedy mamy kamienie musimy liczyć się ze zdecydowaną reakcją. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego, że działanie policjantów w tym przypadku byłoby inne. To działanie policjantów było właściwe” – powiedział nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

W ocenie mec. Małgorzaty Korzekwy-Kaliszuk protesty środowisk lewicowych są bezzasadne.

– Myślę, że większość protestujących przeciwko tej zmianie, jakiej dokonał TK, nie zgodziłaby się na zabicie dziecka, które miałoby kilka lat albo dorosłego człowieka, u którego zdiagnozowanoby ciężką chorobę. To jest dokładnie taka sama sytuacja jak diagnoza choroby u dziecka przed narodzeniem. To jest ten sam człowiek, tylko mniejszy – podkreśliła Małgorzata Korzekwa-Kaliszuk.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego krytykuje także Koalicja Obywatelska i Lewica.

– To oznacza dla wielu kobiet strach, przerażenie – mówiła Barbara Nowacka, poseł KO.

Kobiety się nie poddadzą. Kobiety w Polsce, jak pokazały, potrafią nawet w czasie pandemii wyjść na ulice. Kobiety będą protestowały – zapewniła Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek senatu z Lewicy.

Zachowanie środowisk lewicowych pokazuje, że negują one polską konstytucję – wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński.

– Obrazili się na konstytucję, a niedawno przecież te same osoby nosiły koszulki z napisem konstytucja. Nie wolno konstytucji traktować wybiórczo – powiedział Piotr Uściński.

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie spodobał się także unijnym instytucjom. Choć rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawie prawa do aborcji.

– Zgodnie z traktatami Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawie prawa do aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do państw Unii Europejskiej – wyjaśnił Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.

Jednak Parlament Europejski – według medialnych doniesień – szykuje rezolucję przeciwko decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość w odpowiedzi na wczorajszy wyrok Trybunału zapowiedziało rozszerzenie programu „Za życiem”. Żadna kobieta nie zostanie bez pomocy mówił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

– Chcemy, aby wzmocnić prawną ochronę życia, ale chcemy też, aby to życie, które już się urodzi odbywało się, przebiegało w godnych warunkach, nawet wtedy, kiedy jest to obiektywnie trudne – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Powstanie też specjalna komisja, która w ciągu kilku tygodni ma przedstawić kompleksową nowelizację przepisów. Takich działań oczekują obrońcy życia.

– Nie można mówić o gwarancjach prawnych bez faktycznej troski o tego człowieka, który bardzo często potrzebuje pomocy finansowej – wskazała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje m.in. o zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego. Z kolei Fundacja Życie i Rodzina proponuje, by środki, które są przeznaczane na organizacje skrajnie lewicowe przesunąć na wsparcie rodzin, gdzie są osoby z niepełnosprawnościami.

– Proponuję, żeby przestać dotować środowiska skrajnej lewicy, przestać dotować np. partie polityczne lewicowe, albo w ogóle skończyć z dotowaniem partii politycznych i przekazać te pieniądze na potrzeby pomocy rodzicom czy dzieciom z niepełnosprawnością – zaznaczył Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.

Życie każdego człowieka powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo – pisze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

„Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo. Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa” – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.

Z kolei ks. abp Marek Jędraszewski przypomniał, że decyzja o zatrzymaniu zbrodniczego procederu zabijania chorych dzieci zapadła w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II. Wyrazy wdzięczności popłynęły również z ust metropolity częstochowskiego ks. abp. Wacława Depo.

– Tam, gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa – nie ma go również i dla człowieka. Dlatego dziękujemy za tę decyzję współdziałania z Nim przez pośrednictwo Maryi w budowaniu i rozszerzaniu cywilizacji życia i miłości – powiedział ks. abp Wacław Depo.

TV Trwam News

drukuj