fot. flickr.com

PGG z przedłużonymi koncesjami na wydobycie węgla

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) mają przedłużone koncesje na wydobycie węgla kamiennego – nawet do 2044 roku. Ostatnich 9 z 25 koncesji, których ważność upływała w tym roku, przekazał w piątek PGG minister środowiska Michał Woś.

„Dziś kończymy bardzo skomplikowany proces przedłużania koncesji górniczych. (…) Bardzo się cieszę, że ten trudny proces mamy za sobą, że koncesje są przedłużone, że to jest fundament bezpieczeństwa energetycznego państwa, że polskie kopalnie, Polska Grupa Górnicza, w dalszym ciągu mają administracyjną możliwość prowadzenia wydobycia” – powiedział minister Michał Woś podczas uroczystości przekazania koncesji w kopalni Ziemowit w Lędzinach – części kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.

Dziewięć przedłużonych koncesji wydobywczych PGG dotyczy czterech kopalń największej górniczej spółki: Piast-Ziemowit w Bieruniu i Lędzinach, Murcki-Staszic w Katowicach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Ruda w Rudzie Śląskiej. Jak mówił prezes PGG Tomasz Rogala, kopalnie te zatrudniają łącznie ponad 20 tys. osób, zaś przedłużenie koncesji jest podstawą ich stabilnego działania. Ważność poprzednich koncesji upływała w sierpniu tego roku.

Przedłużenie koncesji odbyło się bez powiększania obszarów górniczych poszczególnych kopalń. PGG nadal zabiega natomiast o koncesję, umożliwiającą wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ – ma to zapewnić przyszłość kopalni Piast-Ziemowit. Eksploatacji węgla w tym rejonie sprzeciwiają się mieszkańcy Imielina. Prezes Tomasz Rogala zapewnia, że kopalnia, która już prowadzi wydobycie w innej części miasta, w pełni zabezpiecza je przed skutkami szkód górniczych i będzie robić to nadal.

Minister Michał Woś przypomniał, że spośród około 30 koncesji na wydobycie węgla kamiennego w Polsce, 25 dotyczy obszaru Górnego Śląska – ich ważność upływała w tym roku. Przedłużenie koncesji było długotrwałym procesem; w połowie 2018 r. przyjęto regulacje, które pozwoliły skrócić starania o wydłużenie terminów obowiązywania koncesji, by zdążyć przed wygaśnięciem wcześniejszych dokumentów.

Szef resortu środowiska zapewnił w piątek, że niezależnie od sytuacji międzynarodowej oraz ambitnej i restrykcyjnej polityki klimatycznej UE, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze długo będą zapewniać bezpieczeństwo energetyczne Polski.

„Biorąc pod uwagę skalę koniecznych inwestycji, które jeszcze przed nami, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze przez długi czas będzie absolutnym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego państwa – fundamentem polityki surowcowej i energetycznej, niezależnie od wszystkich zewnętrznych okoliczności” – podkreślił Michał Woś.

„Niezależnie od wszystkich okoliczności, które trzeba brać pod uwagę, zapewniamy to, że wydobycie węgla kamiennego, że polskie górnictwo – związane przecież tak mocno i ściśle z energetyką – jest elementem stabilności państwa” – dodał minister, nazywając przedłużenie koncesji wydobywczych „postawieniem kropki nad i”, dającym kopalniom stabilizację. Sprawy geologii i górnictwa Michał Woś uznał za „fundamentalne” dla Śląska.

Zadowolenie z przedłużenia koncesji wydobywczych dla PGG wyraził marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski – syn górnika z kopalni Ziemowit, gdzie odbyła się piątkowa uroczystość.

„Sektor górniczy i okołogórniczy to nadal bardzo ważna gałąź gospodarki województwa śląskiego – jeden z jej filarów. Z perspektywy urzędu marszałkowskiego staramy się wspierać procesy i środowisko – ważne, jeżeli chodzi o miejsca pracy, o kwestie podatkowe, o zabezpieczenie energetyczne. Bez koncesji nie dałoby się tego zrobić” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski, który gratulował także władzom PGG działań służących opanowaniu epidemii koronawirusa w kopalniach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl