fot. PAP/EPA

Parlament Europejski analizuje raport dotyczący wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej

Europosłowie analizują raport poświęcony sprawie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Chodzi o sprawozdanie, które wyszło z Komisji Spraw Zagranicznych. Dokument został przedłożony do wglądu przed sesją plenarną i ma zostać przyjęty w przyszłym tygodniu w Strasburgu. Pod głosowanie poddane zostaną również liczne poprawki.

Sprawozdawcą dokumentu jest niemiecki europoseł z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, David McAllister, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Sygnatariusze sprawozdania podkreślają w nim, że gwałtowna zmiana krajobrazu geopolitycznego spowodowana rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i innymi wyzwaniami międzynarodowymi, w tym m.in. ciągłym wzrostem autorytaryzmu na świecie, wymaga szybszego wdrożenia koncepcji strategicznej autonomii, solidarności i geopolitycznego przebudzenia Unii Europejskiej.

Polscy posłowie z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wskazywali w tym tygodniu, że ten dokument ma wiele dobrych i konstruktywnych punktów, ale ich sprzeciw budzi zapis, w którym postuluje się o wpisanie do traktatów głosowania większością kwalifikowaną we wszystkich sprawach dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii.

Były wiceprzewodniczący PE, europoseł Ryszard Czarnecki, również otwarcie krytykuje pomysł.

– Propozycja Komisji Spraw Zagranicznych, kierowanej przez Niemca McAllistera, aby sprawy polityki zagranicznej głosować większością kwalifikowaną, a więc znieść prawo weta, jest zamachem na to, co było fundamentem EWG, a potem Unii Europejskiej, czyli podejmujemy decyzje wspólnie, dyskutujemy, a potem bronimy wszyscy stanowiska wypracowanego, ponieważ każdy ma wpływ na decyzję. To bardzo niebezpieczny przykład pójścia w kierunku federalizacji i tworzenia jednego superpaństwa – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Treść dokumentu może jeszcze ulec zmianie po głosowaniach kluczowych i przyjęciu stosownych poprawek.

 Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl