Obraz autorstwa Freepik

Pacjenci w polskich szpitalach wreszcie doczekają się pełnowartościowych posiłków?

Choć zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia pacjentów szpitalnych, to szpitalne posiłki pozostawiają wiele do życzenia. Zmienić ma to program „Dobry posiłek w szpitalu”.

Wyżywienie w szpitalach od lat budzi kontrowersje.

Obecnie pacjenci w szpitalach żywieni są przez firmy zewnętrzne, a ilość posiłków jest uzależniona od stanu zdrowia chorego oraz oddziału szpitalnego.

Źle się stało, że wyżywienie zostało wydzielone ze szpitala, ponieważ firmy prywatne bardzo tną koszty i niewiele pieniędzy zostaje na żywienie. Stawka żywieniowa jest drastycznie obniżona – mówiła Maria Smolińska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Obniżenie stawki żywieniowej idzie w parze z gorszą jakością podawanych posiłków. Część pacjentów dokarmiana jest przez swoich bliskich, którzy przygotowują posiłki w domu. Nie jest to jednak dobry pomysł.

Nie nośmy toreb z dodatkowym jedzeniem. Nie wszystko każdy pacjent może jeść – zwróciła uwagę Krystyna Kiedrowicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Bardzo często przestrzeganie zaleceń dietetycznych może przyspieszyć powrót do zdrowia. Problemem jednak jest to, że obecnie nikt nie kontroluje firm cateringowych zajmujących się żywieniem, a w szpitalach brakuje odpowiedniej kadry dietetyków. Receptą na te problemy ma być rządowy program „Dobry posiłek w szpitalu”. Zakłada on m.in. zwiększenie dziennej stawki żywieniowej, bo obecnie waha się ona w granicach kilkunastu złotych.

Na tych kwestiach szpitale oszczędzały, a 25 złotych to jest minimum. Są np. cateringi, które za tę kwotę umieją naprawdę zorganizować bardzo dobry ciepły posiłek – zaznaczyła Barbara Dziuk, poseł PiS.

Dodatkowo jadłospis ma być przygotowywany przez dietetyków i ma zawierać informacje m.in. o składzie produktów, kaloryczności i obecności alergenów. Program nakłada też na szpital obowiązek publikowania na swojej stronie internetowej zdjęć co najmniej dwóch posiłków z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco będzie weryfikowało działanie programu, a w przyszłości niewykluczone jest jego rozszerzenie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl