fot. PAP/Aleksander Koźmiński

[TYLKO U NAS] Prof. A. Maciejczyk: Wszystkie zmiany dotyczą naszych pacjentów, oni muszą mieć dostęp do jak najlepszej opieki onkologicznej

Wszystkie zmiany, co jest głównie naszą motywacją, to są zmiany, które dotyczą naszych pacjentów. To, co dla nich jest najważniejsze. Oni muszą mieć dostęp do jak najlepszej opieki onkologicznej – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego, prof. Adam Maciejczyk.

W Ministerstwie Zdrowia następuje wprowadzenie nowych planów, nowych rozwiązań ws. uszczelnienia systemu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Najbardziej skomplikowane operacje powinny być wykonywane w większych specjalistycznych ośrodkach np. regionalnych. Natomiast pozostałe w placówkach okręgowych.

– Te wszystkie zmiany, co jest głównie naszą motywacją, to są zmiany, które dotyczą naszych pacjentów. To, co dla nich jest najważniejsze. Oni muszą mieć dostęp do jak najlepszej opieki onkologicznej. To nie tylko dotyczy zabiegów operacyjnych. Dotyczy też nowych leków, które muszą być podane w bezpieczny sposób. (…) Chodzi o pewną koordynację opieki, czyli takie zarządzanie całym ruchem i kontrolowanie – powiedział.

Prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że Krajową Sieć Onkologiczną poparła Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

– Bardzo nas to buduje, że jest dialog z ministrem zdrowia. Minister zwrócił nam uwagę, że potrzebna jest komunikacja z pacjentem, czyli odpowiednie call center. Mamy już to call center, ale będziemy jeszcze je wzmacniać. Będziemy informować chorych, gdzie mają trafić, gdzie najlepiej, bo to nie tylko do najlepszego i do najbardziej doświadczonego ośrodka, ale pacjent musi wiedzieć, gdzie taki ośrodek w jego regionie jest – zaznaczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego.

– Są kolejne etapy. Pierwszym etapem jest pilotaż tego rozwiązania w dwóch województwach. Wstępny plan jest taki, żeby zacząć od dwóch województw. Później w dwóch kolejnych województwach. A być może w ciągu roku jak uda się przygotować ustawę, która wprowadzi tę Krajową Sieć Onkologiczną, to wtedy w całej Polsce – dodał.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że członkowie Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego chcieliby, aby Krajowa Sieć Onkologiczna dotyczyła wszystkich Polaków w zbliżonym odstępie czasu, jednak doświadczone osoby z Ministerstwa Zdrowia sugerują, że taki proces wymaga czasu i nie da się niektórych kwestii przyspieszyć.

Całą rozmowę z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego prof. Adamem Maciejczykiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

 

drukuj