fot. flickr.com

Narodowa Strategia Onkologiczna do konsultacji w październiku

W październiku do konsultacji ma trafić Narodowa Strategia Onkologiczna. To całościowy program walki z rakiem.

Z roku na rok w Polsce notuje się wzrost zachorowań na choroby nowotworowe.

– Mamy w skali roku 160 tysięcy zachorowań, z tego 100 tysięcy osób umiera w skali roku w Polsce z powodu chorób nowotworowych – powiedział dyrektor wydziału zdrowia w pomorskim urzędzie wojewódzkim Jerzy Karpiński.

Niestety, prognozy co do zachorowalności na nowotwory nie są optymistyczne.

– Spodziewamy się, że te zachorowania będą jeszcze wzrastać, w ciągu 20 lat prawdopodobnie wzrosną dwukrotnie – zaznaczył dr Tomasz Ciszewski z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

W przeciwdziałaniu takiemu zjawisku i skutecznemu leczeniu tych, którzy już zostali dotknięci chorobą nowotworową, ma pomóc Narodowa Strategia Onkologiczna.

– Kładziemy naprawdę ogromny nacisk na tę onkologię. To jest szereg programów – mówił na antenie TV Trwam minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Pierwszy z trzech obszarów Narodowej Strategii Onkologicznej to profilaktyka i promocja zdrowia. Mówiąc ogólnie, polega na zapobieganiu chorobom nowotworowym.

– A więc na zdrowym stylu życia, zdrowej diecie, na uprawianiu sportu, na ruchu, na niekorzystaniu z używek, z alkoholu, z papierosów – powiedział dr n. med. Tomasz Ciszewski.

Tu ważnym obszarem jest profilaktyka. W Polsce istnieją trzy programy profilaktyczne. Dotyczą raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. To właśnie te nowotwory, dzięki badaniom profilaktycznym, można wykryć już w fazie bezobjawowej. Oznacza to, że leczenie jest bardziej skuteczne, a szanse na przeżycie pacjenta znacznie większe. Drugi obszar narodowej strategii to skuteczne leczenie tych pacjentów, u których zdiagnozowano raka.

– W 2014 roku mieliśmy dwa leki do leczenia raka piersi. W tej chwili, z odpowiednikami, mamy 11. Nie było breast cancer unit, a już są. Nie było możliwości refundacji choćby tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli u kobiet, które mają ogromne ryzyko genetyczne nowotworów i jajnika i raka piersi. (…) W Polsce już ponad 50 takich operacji zostało wykonanych. Są one refundowane oczywiście – dodał prof. Łukasz Szumowski.

Narodowa Strategia Onkologiczna powinna zakładać także bezzwłoczny dostęp pacjentów do specjalistów.

– Ona powinna zakładać wielodyscyplinarność, a więc profesjonalną opiekę, wielu specjalistów, którzy są dostępni w jednym ośrodku, ponieważ onkologia jest taką dziedziną, gdzie jednoosobowe decyzje są często mniej wartościowe niż decyzje wielu specjalistów – wskazał dr n. med. Tomasz Ciszewski.

Takiej skutecznej opiece wielu specjalistów ma służyć sieć onkologiczna, o której w piątek, w ramach prezentacji tzw. piątki dla zdrowia, mówił minister Łukasz Szumowski.

– Po to tworzymy sieć, narodową sieć onkologiczną, żeby ten dobry standard z centralnych jednostek w województwie był również przekazywany do małych miejscowości i do wiosek – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ostatni element Narodowej Strategii Onkologicznej to rozwój zawodowy lekarzy i pielęgniarek, i rozwój badań naukowych. Strategia w październiku trafi do konsultacji. Będzie omawiana pomiędzy poszczególnymi ministerstwami.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl