fot. flickr.com

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii zapraszają kobiety na bezpłatną mammografię

Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii zachęcają do profilaktyki i zapraszają kobiety na bezpłatną mammografię. Okazuje się, że w dobie epidemii bada się coraz mniej kobiet.

Każdego roku na świecie z powodu chorób nowotworowych umiera 8 milionów ludzi. W Polsce rak zabija ponad 100 tysięcy osób rocznie. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi.

– Każdego roku 18,5 tysiąca Polek słyszy z ust lekarza diagnozę – rak piersi. 6600 umiera. 10 procent z nich to Wielkopolanki – mówiła dr Agnieszka Dyzmann-Sroka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Tymczasem w dobie koronawirusa na badania mammograficzne zgłasza się coraz mniej kobiet, mimo że zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła ponad dwukrotnie.

– Zdecydowanie jest mniejsza zgłaszalność. W stosunku do ubiegłego roku o 25 procent mniej kobiet przychodzi i bada się – podkreśliła dr Joanna Kufel-Grabowska.

Badania profilaktyczne stanowią skuteczną metodę walki z rakiem piersi.

– Generalnie we wszystkich nowotworach zasada jest taka, że wykrycie nowotworu tylko o jedno stadium wcześniej zwiększa szanse na całkowite wyleczenie aż o 25 procent – podsumowała dr Agnieszka Dyzmann-Sroka.

Aby uchronić się przed nowotworem, kluczowe jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Chodzi o zbilansowaną dietę, ruch, jak i unikanie alkoholu czy papierosów. Najbliższe bezpłatne badania profilaktyczne kobiet w wieku od 50 do 69 lat w Wielkopolskim Centrum Onkologii odbędą się już jutro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl