Autorstwa This file was created and uploaded by User:SzaterTen plik został stworzony i dodany przez Wikipedystę:SzaterSzaterWikimedia CommonsPolska Wikipedia - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6986844

Na Lubelszczyźnie odbyły się uroczystości upamiętniające płk. Tadeusza Zieleniewskiego – bohatera kampanii wrześniowej

W Momotach Górnych na Lubelszczyźnie odbyły się uroczystości 84. rocznicy zakończenia działań obronnych grupy pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego. Oddano hołd żołnierzom, którzy walczyli o wolność Polski w kampanii wrześniowej.

Dowództwo nad oddziałem płk Tadeusz Zieleniewski objął 27 września 1939 roku. Kilka dni później żołnierze grupy zostali okrążeni przez wrogie armie – sowiecką i niemiecką. Zostali zmuszeni do poddania się. Dowódca po przeanalizowaniu trudnego położenia 1 października 1939 r. podjął decyzję o zaprzestaniu walk. Podpisał kapitulację przed Armią Czerwoną. Oficerowie zostali zamordowani w Katyniu, a żołnierze zostali wywiezieni na Syberię.

Uroczystości, które odbyły się pod pomnikiem w Momotach Górnych, upamiętniają żołnierzy, którzy w 1939 r. walczyli o niepodległość.

Jest to uroczystość, w której pamiętamy o polskich żołnierzach, którzy 84 lata temu walczyli, bronili honoru swojego i naszej Ojczyzny. Dzisiaj, niestety, przychodzi czas, że znowu musimy walczyć i bronić polskiego munduru, dlatego uroczystości są także po to, żeby pamiętać, aby oddać honor tym, którzy walczyli o Polskę – podkreślił Artur Pizoń, starosta janowski.

Obchodom rocznicy towarzyszyły wystawy sprzętu wojskowego i broni strzeleckiej. Wyruszył też rajd rowerowy „Tour de Lubelskie” oraz parada motocyklowa. Uroczystość – jak wskazywali organizatorzy – stanowi cenną lekcję patriotyzmu dla młodego pokolenia, bo postawa polskich żołnierzy jest i będzie przykładem największego poświęcenia dla obrony Ojczyzny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl