fot. PAP/Wojtek Jargiło

W Lubartowie na Lubelszczyźnie powstanie centrum badawczo-rozwojowe produkujące nowoczesne światłowody

W Lubartowie w województwie lubelskim powstanie centrum badawczo-rozwojowe, gdzie produkowane będą nowoczesne światłowody. Produkt jest opatentowany i w przyszłości ma szansę stać się częścią infrastruktury niezbędnej dla całego przemysłu 4.0.

Nowe technologie to rozwój dla gminy i samorządu – mówi burmistrz miasta Lubartów, Krzysztof Paśnik.

– Chcemy być miejscem, które będzie się liczyło nie tylko w województwie lubelskim, ale też na jego wschodniej ścianie – zaznacza burmistrz Krzysztof Paśnik.

Dlatego to Lubartów postanowił przyciągnąć do regionu należącą do grupy InPhoTech spółkę IPT Fiber, która działa w segmencie nowych technologii i chce na masową skalę produkować światłowody.

– Inwestujemy nie w światłowody, które obecnie są znane, ale w światłowody nowej generacji, światłowody przyszłości – podkreśla prezes InPhoTech, prof. Tomasz Nasiłowski.

Dzisiejsze światłowody są jednokanałowe. Produkt IPT Fiber to światłowód siedmiokanałowy. Będzie produkowany na terenie Lubartowskiej Strefy Gospodarczej, gdzie w najpóźniej w 2023 roku powstanie centrum badawczo-rozwojowe.

– Centrum umożliwi stworzenie produktu, który będzie innowacją w skali światowej. Produkt jest dzisiaj w naszych laboratoriach opracowany i szeroko patentowany na całym świecie – mówi prof. Tomasz Nasiłowski.

Spółce zależy na czasie, zwłaszcza że rywalizuje z firmami japońskimi. Produkt, który został wytworzony, jest opatentowany w Japonii, co jest ciosem dla konkurencji. Światłowód, jaki proponuje IPT Fiber, ma w przyszłości być częścią infrastruktury niezbędnej dla rozwoju całego przemysłu 4.0.

– Każdy, kto dzisiaj myśli o tym, jak będzie się rozkładała adaptacja 5G, jak będą się rozkładały różnego rodzaju innowacje, robotyka, automatyka, nie wyobraża sobie tego, bez użycia tego produktu – wskazuje Krzysztof Witoń z InPhoTech.

Centrum badawczo-rozwojowe to pierwszy krok. Początkowo będzie w stanie wytwarzać około 100 tys. km światłowodu rocznie. Po pięciu latach powinny powstawać kolejne fabryki, które pozwolą produkować nowoczesny światłowód na masową skalę – miliony kilometrów rocznie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl