fot. PAP/Radek Pietruszka

Ostatnie debaty Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych

Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne zmierzają ku końcowi. Ostatnie z tych debat na temat przyszłości oświaty organizowane są dziś w Jasionce i Tarnowie. Na spotkanie do Jasionki udała się wiceminister edukacji Marzena Machałek. Do Tarnowa przybędzie natomiast wiceminister Iwona Michałek. 

Wczoraj Okrągły Stół Edukacyjny zorganizowano m.in. w Warszawie. Wziął w nim udział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Szef MEN-u mówił, że spotkania te pokazują potrzebę rozmowy o tym, co się dzieje w szkołach.

Minister wskazywał, że pojawiające się na nich głosy są inne niż te często słyszane w mediach. Pokazują jakby trochę inny świat – mówił Dariusz Piontkowski. Według niego, z debat wynika, że samorządy dobrze sobie radzą z reformą.

– Część samorządów próbuje mówić o brakach finansowych, ale chociażby przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, który wspomniał o zbyt niskiej subwencji zupełnie zapomina o tym, że to jest akurat ten poziom samorządu, gdzie subwencja niemal albo w 100 procentach wystarcza na finansowanie zadań oświatowych, a mimo to mówi o tym, że subwencja jest za niska. Mieliśmy też przykłady samorządów, które zamiast narzekać, po prostu biorą sprawy w swoje ręce i przejmują jeszcze dodatkowe kompetencje. Mieliśmy do czynienia z gminą, która pokazała, że nie tylko poradziła sobie spokojnie ze zmianami w sieci szkół, utworzyła nowe przedszkola, ale dodatkowo przejęli jeszcze od powiatu prowadzenie liceum, i zamiast martwić się, że subwencja jest za niska, to mówią, że stworzyli dodatkowe klasy – powiedział minister Dariusz Piontkowski.

Rozmowy odnośnie oświaty w województwach są kontynuacją Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego, który zainaugurował premier Mateusz Morawiecki. Ich cel to wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej szkoły.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl