fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef MEN: Szkoły mają przygotować program profilaktyczno-wychowawczy, który zostanie zatwierdzony przez rodziców

Szkoły mają przygotować program profilaktycznowychowawczy, który zostanie zatwierdzony przez rodziców zapowiada minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Resort przedstawił działania na rzecz budowania bezpieczeństwa w szkole.

 Program profilaktyczno-wychowawczy ma odpowiadać na największe wyzwania i ryzyka występujące w danej szkole. Dyrektorzy szkół, uwzględniając specyfikę swojej placówki, mają zapisać w nim szereg zasad zapewniających bezpieczny i harmonijny rozwój uczniów. Mają w nim zostać zapisane wszelkie zajęcia dodatkowe. Program musi zostać zaakceptowany przez rodziców. Resort edukacji przypomina, że to rodzic decyduje o tym, w jakich zajęciach dodatkowych weźmie udział jego dziecko.

Szkoły – tak jak w poprzednich latach – mają przygotować w uzgodnieniu z radą rodziców program profilaktycznowychowawczy. Biorąc pod uwagę te zagrożenia, które w danej placówce występują, mają znaleźć środki zaradcze wobec tych sytuacji i procesów, które w danej szkole występują i z którymi należy w jakiś sposób sobie radzić. Program ma być zatwierdzony przez rodziców to w kontekście tego, co niektóre samorządy próbują wymyślać, jakieś dodatkowe zajęcia – mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Kolejne elementy budowania bezpieczeństwa to gotowe procedury bezpieczeństwa, które będą obligatoryjne. Przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników szkoły oraz wprowadzony ma zostać monitoring wizyjny.

Zuzanna Dąbrowska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl