fot. PAP/Darek Delmanowicz

Do Jasionki na Podkarpaciu wciąż przylatują samoloty z amerykańskimi wojskowymi

Przez dwa ostatnie dni na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce wylądowało kilka samolotów ze sprzętem i żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Amerykanie będą stacjonować w południowo-wschodniej części naszego kraju.

We wtorek na Podkarpaciu wylądowało m.in. kilka Boeingów C-17 Globemaster III, które przywiozły głównie sprzęt wojskowy. Od poniedziałku do Jasionki przylatywały maszyny, które transportowały przede wszystkim sprzęt wojskowy, w tym pojazdy i skrzynie.

Najwięcej żołnierzy przyleciało do Polski w ubiegłym tygodniu, kiedy tylko przez dwa dni w Jasionce wylądowało około dwóch tysięcy wojskowych.

Wojsko nie udziela informacji o tym, gdzie stacjonować będą Amerykanie, ale prawdopodobnie główną bazą żołnierzy z USA będzie lotnisko w Mielcu, gdzie rozstawiono kilkaset namiotów.

Część wojskowych być może stacjonować będzie w koszarach ma poligonie w Nowej Dębie. Prawdopodobnie Amerykanie będą też stacjonować lub ćwiczyć w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu w Bieszczadach.

Do Polski w związku ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO ma przylecieć w sumie 5 tys. amerykańskich żołnierzy. Wojskowi z USA na co dzień służą w 82. Dywizji Powietrznodesantowej, wcześniej brali udział m.in. w ewakuacji cywilów z Afganistanu.

Polsce żołnierze współpracowali z amerykańskimi wojskowymi z 82. Dywizji m.in. w czasie misji m.in. w Iraku i Afganistanie. Szkolili się również wspólnie podczas ćwiczeń międzynarodowych, takich jak Dragon czy Anakonda.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl