fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rozpoczęto budowę połączenia gazowego Polska-Słowacja

Gaz-System zainaugurował w piątek w Bóbrce k. Krosna (Podkarpackie) budowę polskiej części interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Gazociąg połączy węzeł gazu w Strachocinie k. Sanoka z tłocznią gazu w miejscowości Velke Kapusany na Słowacji.

„To ważny dzień dla obu państw, a przede wszystkim obywateli, którzy będą korzystali z owoców naszych dobrosąsiedzkiej współpracy” – napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę, że inauguracja „odbywa się w miejscu szczególnym”.

„To właśnie w Bóbrce, przeszło 150 lat temu, po latach badań i testów nad wykorzystaniem ropy naftowej, nazywanej wtedy olejem skalnym, aptekarz Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wydestylował naftę” – przypomniał premier.

Podkreślił, że „Łukasiewicz był nie tylko innowatorem, ale także gorącym patriotą, który wspierał działania niepodległościowe na ziemiach polskich”.

Według premiera, inaugurowana w piątek „budowa gazociągu łączącego Polskę i Słowacje to projekt, który można postrzegać z perspektywy bezpieczeństwa dostaw i rozwoju rynku gazu”.

„Inwestycja stanowi ważny element wdrażanej przez mój rząd strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski. Z sukcesem realizujemy tę strategię, której najważniejszym elementem jest zapewnienie Polsce i krajom regionu niezależności energetycznej” – stwierdził premier Morawiecki.

Zaznaczył, że „budowa gazociągu zapewni możliwość uruchomienia mechanizmu solidarnościowego w przypadku wystąpienia kryzysu gazowego”.

„Ponadto interkonektor Polska – Słowacja przyczyni się – razem z pozostałymi inwestycjami realizowanymi przez Gaz-System, takimi jak projekt Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, czy połączenia gazowe z Litwą – do integracji i rozwoju rynku gazu w Polsce oraz w regionie. W konsekwencji obniży koszty gazu, ułatwi transformacje energetyczną i wzmocni efekty naszej walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza” – zauważył premier.

W trakcie uroczystości w Bóbrce wiceminister energii Tomasz Dąbrowski powiedział, że połączenie gazowe ze Słowacją „stanowi korzyść nie tylko dla firm polskich i słowackich, ale także węgierskich i rumuńskich przedsiębiorstw, które uzyskają dostęp do nowych źródeł i rynków gazu”.

„Od realizacji inwestycji takich jak ta zależeć będzie bezpieczeństwo i sukces ekonomiczny naszych krajów” – mówił wiceminister energii.

Projekt połączenia gazowego Polska-Słowacja obejmuje: rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę węzła gazowego w Strachocinie oraz stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.

Jest to wspólne przedsięwzięcie polskiego operatora systemu przesyłowego Gaz-System oraz słowacki Eustream. W uroczystości w Bóbrce udział wzięli m.in. prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień i dyrektor generalny Eustreamu Rastislav Nukovic. Zakończenie inwestycji zaplanowano za dwa lata. Od roku trwa już budowa słowackiego odcinka połączenia. Jej dofinasowanie ze środków unijnych wynosi ponad 100 mln euro.

Długość całego połączenia, po stronie polskiej i słowackiej, wyniesie 165 km. Polski odcinek ma liczyć prawie 60 km. Przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m sześć gazu rocznie, a na Słowacje 4,7 mld m sześć.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl