Ogłoszenie kolejnych nazwisk ofiar totalitaryzmów 1 lutego w Pałacu Prezydenckim

Uroczystość ogłoszenia nazwisk kolejnych zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazło Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odbędzie się w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Będzie to pierwsza konferencja identyfikacyjna w tym roku.

„1 lutego, o godzinie 11: 00 odbędzie się kolejna konferencja identyfikacyjna w Pałacu Prezydenckim. IPN ujawni nazwiska tych, których szczątki odnaleźliśmy. Będą to ludzie odnalezieni zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tożsamość ujawnimy na samej konferencji identyfikacyjnej. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli mieć możliwość prezentacji kolejnych efektów naszych działań realizowanych w Polsce, a także poza jej granicami” – powiedział PAP p.o. Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.

„Mówimy o ofiarach zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich” – wyjaśnił.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar zbrodni totalitarnych IPN prowadzi w całej Polsce oraz na dawnych ziemiach II RP za granicą. Ogłoszone identyfikacje mają dotyczyć szczątków ofiar, które zostały wydobyte w toku prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut od 2012 r. W poprzednim roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadziło badania w 41 miejscach, odnajdując ponad 230 szczątków ludzkich.

Do tej pory zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, a także ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicy.

Poszukiwania dotyczą m.in. żołnierzy antykomunistycznego podziemia, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego – dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, a także płk. Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników z IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN powołane zostało 16 czerwca 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz niektórych innych ustaw. Dotychczasowe zadania, realizowane przez pracowników Samodzielnego Wydziału Poszukiwań oraz współpracowników z innych pionów IPN w ramach projektu „Poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”, zyskały nowy wymiar oraz szersze ramy czasowe, obejmujące poszukiwania miejsc spoczynku osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl