Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność Walcząca, Poland. - http://swkatowice.mojeforum.net/post-vp19170.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15325288

Wyklęci, ale niezapomniani

Żołnierze Wyklęci po II wojnie światowej nie złożyli broni. Kontynuowali walkę o niepodległość. Nazwano ich wyklętymi, bo komunistyczny reżim chciał wymazać ich z kart historii. Dziś już jednak nikt nie ma wątpliwości, kto był bohaterem, a kto oprawcą.

Wśród twarzy bohaterów, jakie na zawsze zapisały się na kartach historii znalazł się m.in. rotmistrz Witold Pilecki. Dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz. Losy Ojczyzny nie były mu obojętne po II wojnie światowej. Został stracony strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim.

Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”, to 17-letnia sanitariuszka Armii Krajowej. Zatrzymana w Gdańsku w lipcu 1946 roku. Podczas brutalnego śledztwa nie zdradziła nikogo. W pożegnalnym liście zwróciła się do swojej babci.

„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” – napisała Danuta Siedzikówna.

Ks. Władysław Gurgacz, kapelan Niezłomnych, przyjął pseudonim „Sem” – od sługa Maryi. Posługiwał w szpitalu w Gorlicach. Komunistycznym zbrodniarzom nie podobało się, że placówka była miejscem rekonwalescencji fizycznej, ale i duchowej.

„Uważam się za przedstawiciela 24 milionów Polaków, którzy nie zgadzają się z obecną rzeczywistością i modlą się o wolność. Osądź mnie Boże i rozstrzygnij sprawę moją” – to ostatnie słowa ks. Władysława Gurgacza, zamordowanego 14 września 1949 roku.

Historie Niezłomnych to historie pełne odwagi, ofiary i poświęcenia. Byli niezłomni, bo nigdy nie złamała ich sowiecka okupacja. Po zakończonej wojnie dalej walczyli o Polskę wolną od sowieckich wpływów – podkreślił historyk prof. Krzysztof Kawalec.

– Bardzo często nie mogli pogodzić z decyzją, że w sytuacji, kiedy Polska nie odzyskała niepodległości, oni mają zaprzestać walkę – wyjaśnił prof. Krzysztof Kawalec.

W sierpniu 1946 roku żołnierze podziemia antykomunistycznego dokonali rozbicia więzienia MBP w Krakowie. Uwolnili ponad 60 osób skazanych na karę śmierci. W odpowiedzi wróg, posłuszny wobec Moskwy, coraz silniej próbował ich stłamsić. Brakowało też reakcji Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– Później to już była walka nie tyle o życie, co o honor. Zabrano im wszystko, co można było zabrać. Został honor i o ten honor walczyli – zaznaczył Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przez lata o tych, którzy upominali się o wolną Polskę, nie można było mówić.

– Żołnierze Wyklęci – z jednej strony wyklęła ich propaganda komunistyczna, a z drugiej strony również historiografia PRL-u, gdzie nazywano tych żołnierzy bardzo często bandytami, reakcją faszystowską – wskazał dr Robert Derewenda, prezes oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Wyklęci, ale nie zapomniani, choć dojrzewanie narodu polskiego do oddania chwały żołnierzom podziemia antykomunistycznego trwało długo – mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki, na „Łączce” na Warszawskich Powązkach.

– Fenomen Żołnierzy Niezłomnych i fenomen tego miejsca, w którym się znajdujemy, choć trudno to zaakceptować czy zrozumieć, ale mówi nam wiele o nas samych. O nas jako o części polskiego narodu, który nigdy nie poddał się sile dwóch systemów totalitarnych – niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Z rąk komunistycznych zbrodniarzy zginęło ponad 20 tysięcy niezłomnych. Miejsce pochówku wielu z nich do dnia dzisiejszego pozostaje nieznane.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl