Odsłonięcie Pomnika Wdzięczności w Kazachstanie

W najbliższą sobotę (16 września 2023 r. ) nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika Wdzięczności Narodowi Kazachskiemu za pomoc polskim zesłańcom w miejscowości Pietrowka w Kazachstanie. Wydarzeniu będą towarzyszyć przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego w Kazachstanie oraz regionalnych władz samorządowych, a także pojawią się folklorystyczne zespoły polonijne, społeczność Polonii oraz mieszkańcy regionu. Patronat medialny nad uroczystościami objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Według szacunków do sowieckich obozów mogło trafić nawet 800 tysięcy osób. Deportowano żołnierzy i ich rodziny, urzędników, pracowników kolei i służby leśnej. Zesłańcy w tak nieludzkich warunkach mogli liczyć na pomoc mieszkańców Kazachstanu. Aby o tym przypominać, pojawiła się inicjatywa powstania Parku Zesłańców i Pomnika Wdzięczności Narodowi Kazachskiemu.

Powstanie Parku i Pomnika jest uhonorowaniem wielkoduszności miejscowej ludności, która to pomimo własnej biedy oraz ostrzeżeń, surowych kar władzy radzieckiej pomagała jak mogła najlepiej deportowanym Polakom. Przyjazny stosunek Kazachów do Polonii i Polski trwa do dnia dzisiejszego – podkreślają członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski”.

Jak informują, wykonanie projektu miało nastąpić w 2021 roku – w 85. rocznicę deportacji Polaków do Kazachstanu. Jednak ze względu na pandemię termin został przesunięty na najbliższą sobotę 16 września 2023 roku.

W wyniku inicjatywy Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paulo z Prowincji Polskiej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski” z Polski władze regionalne w Szortandach przekazały ok. 0,6 ha nieruchomości na powstanie Parku Zesłańców Polskich i budowę Pomnika Wdzięczności. Koncepcja i projekt tego przedsięwzięcia zostały opracowane przez członków Stowarzyszenia i są zaakceptowane przez władze administracyjne Kazachstanu oraz archidiecezję rzymskokatolicką w Astanie – poinformowali organizatorzy.

Dodają, że organizacja przedsięwzięcia odbyła się we współpracy ze Związkiem Polaków w Kazachstanie oraz z mieszkańcami regionu szortandyjskiego, którzy wykonali wiele prac w ramach wolontariatu.

Całe przedsięwzięcie wraz z wykonaniem pomnika zostało sfinansowane przez tutejszą parafię rzymskokatolicką oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Sucholasek „Teraz Sucholaski” z Polski. Natomiast nieruchomość o powierzchni 0,6 ha została przekazana nieodpłatnie – wskazują.

Organizatorzy zwracają uwagę, że pomnik umiejscowiony jest na wydzielonym z parku symbolicznym obrysie mapy Kazachstanu z zaznaczeniem miejsc zsyłek  deportowanych Polaków jak. np. Karaganda, Oziornoje, Jasna Polana, Kapszagaj, Pawłodar, Czkałowo, Żanadar, Pierwomajka itp.

– Rozrzucone kamienie z wyrytymi nazwami miejscowości mają symbolizować poszczególne miejsca zsyłek. Na pomniku obok godła narodowego Kazachstanu oraz Polski planuje się umieścić następujące słowa w języku kazachskim, polskim i rosyjskim:

BYŁEM GŁODNY, A DALIŚCIE MI JEŚĆ;

BYŁEM SPRAGNIONY, A DAALIŚCIE MI PIĆ;

BYŁEM PRZYBYSEM, A PRZYJELIŚCIE MNIE ;         

Polacy wdzięczni Kazachom

A.D. 2023

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl