fot. XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologiczne

XXIII Sympozjum Teologiczno–Familiologiczne

W dniach 15-16 lutego w Kazimierzu Biskupim odbyło się XXIII Sympozjum Teologiczno–Familiologiczne organizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie nosiło tytuł „Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie”.

W dobie ciągłych ataków na rodzinę ważne jest, aby Kościół i państwo podejmowały działania mające na celu ochronę tej instytucji. Towarzyszenie, o którym była mowa podczas tegorocznego sympozjum, jest jednym z takich działań i ma odbywać na możliwie wielu płaszczyznach.

– Ważne jest, żeby ustawić tak wsparcie i nasze towarzyszenie, by człowiek stał się samodzielny i mógł wyjść ze swojej sytuacji, w której się znalazł – wskazała prof. Teresa Olearczyk z Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego.

Zadaniem małżeństwa jest służba życiu, która realizuje się poprzez rodzicielstwo.

– Z pracy w poradni możemy wyciągnąć wniosek, że 8 na 10 par po prostu nie umie odczytywać mowy ciała wyrażającej się w cyklu kobiety, w sygnałach ze strony organizmu kobiety. Tutaj bardzo ważna jest edukacja w tym względzie, ponieważ właśnie ta znajomość może służyć poznaniu najlepszego czasu sprzyjającego poczęciu, jednocześnie symptomy ze strony organizmu kobiety mogą informować o różnego rodzaju zaburzeniach – mówiła dr Bożena Bassa z Instytutu Studiów Nad Rodziną im. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego.

Ważne jest, by odczytać swoje powołanie i właściwie przygotować się do sakramentu małżeństwa.

– Istotnym i ważnym jest, by właściwie przygotowywać do sakramentu małżeństwa, pomóc w rozeznawaniu, czy te osoby, które myślą o małżeństwie, właściwie odczytali swoje powołanie, czy są właściwie przygotowani do tej drogi. Do tego dochodzi praca z małżonkami, którzy weszli na tę drogę życia. Wiadomo, że potrzeba bardzo konkretnej pracy nad sobą, budowania relacji – oznajmił ks. prof. Andrzej Pryba z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

TV Trwam News

drukuj