fot. pixabay.com

Nowe paliwo na stacjach

Po nowym roku na stacjach benzynowych znajdziemy nowe paliwo E10. Zastąpi ono klasyczną dziewięćdziesiątkę piątkę, która stopniowo będzie wycofywana ze sprzedaży. Nowe paliwo nie dla każdego auta będzie właściwe, dlatego zanim po nie sięgniemy, sprawdźmy, do jakich pojazdów się ono nadaje, a do jakich nie.

Unia oczekuje od krajów członkowskich działań, które ograniczą ślad węglowy. Właśnie dlatego na polskich stacjach – od nowego roku – pojawi się paliwo E10, które zastąpi bezołowiową dziewięćdziesiątkę piątkę.

– Procentowa zawartość biokomponentów w tych paliwach wzrasta do 10 procent. Wcześniej w paliwie E5, czyli naszej potocznie zwanej bezołowiowej dziewięćdziesiątce piątce było tego 5 procent – mówił Krzysztof Czerech z Zespołu Szkół Mechanicznych im. św. Józefa w Białymstoku.

Paliwo E10 będzie nadawać się do tych samochodów, które wyprodukowane zostały po 2009 roku. Starszym pojazdom i tym, które używane są sezonowo, np. motocyklom, nie zaleca się jego używania.

– To paliwo ma właściwości rozwarstwiania się przy dłuższym postoju, ale też ma właściwości higroskopijne, czyli pobierania wody z otoczenia – podkreślił Krzysztof Czerech.

Jak wskazał ekspert, stałe wlewanie paliwa E10 do silników, które nie są do niego dostosowane, może uszkodzić np. układ paliwowy. Do takich pojazdów rekomendowane jest paliwo Pb 98, które jest droższe.

– Benzyna 98 oktanowa jest droższa o niecałe 60 gr na litrze, a to oznacza dodatkowy koszt dla kierowcy wynoszący około pięć złotych na każde 100 kilometrów – oznajmił Mariusz Kękuś, ekonomista.

Kierowcy przy paliwie E10 muszą liczyć się z niewielkim wzrostem jego zużycia.

„W razie wątpliwości kompatybilność pojazdu z benzyną E10 można sprawdzić w wyszukiwarce opracowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dostępnej na stronie e10.klimat.gov.pl” – przekazał resort ministerstwa na platformie X.

Obecnie, mimo trwających konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, sytuacja na rynku paliw jest dość stabilna.

– Jakiekolwiek informacje, które byłyby negatywne i zaskakujące dla rynków, mogłyby spowodować wahania cen ropy, a co za tym idzie, oczywiście ruchy cen na stacjach paliw – podsumował Mariusz Kękuś.

Od sytuacji geopolitycznej na świecie będą więc zależeć ewentualne wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl