fot. flickr.com

Niższa stawka podatkowa weszła w życie

Od dziś obowiązuje nowa skala podatkowa, z niższą stawką w wysokości 17 proc. To efekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie.

W myśl zmian niższa stawka podatku w skali podatkowej spada z 18 proc. do 17 proc., pozostawiona została natomiast 32 proc. dla dochodów przekraczających 85,5 tys. zł. Nowa stawka podatkowa dotyczy wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów i rencistów. Rząd przekonuje, że dzięki zmianom więcej pieniędzy zostanie w kieszeni Polaków.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista z Szkoły Głównej Handlowej, zwrócił uwagę, że to rozwiązanie stanowi dobrą informację dla pracowników.

– To jest czynnik istotnie mobilizujący i pokazujący, że warto jest podejmować zatrudnienie, szczególnie w tych wynagrodzeniach o niższych wartościach może dodatkowo motywować do podjęcia zatrudnienia, bo w tym momencie zatrudnienie staje się bardziej atrakcyjne. Przy wyższych wynagrodzeniach rzeczywiście ta kwota przekłada się w dyspozycje gospodarstwa domowego. Wpłynie to najprawdopodobniej na zwiększenie konsumpcji wewnętrznej, czyli ostatecznie w innych podatkach, przede wszystkim VAT, budżet państwa powinien odzyskać przynajmniej część środków, które wiążą się z kosztem obniżenia tej stawki podatkowej – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Na zmianach skorzysta około 25 mln podatników. Według wyliczeń resortu finansów, będzie to kosztowało finanse publiczne w tym roku ok. 2,7 mld zł. W kolejnych latach to ok. 9,7 mld zł.

RIRM

drukuj