Nieopublikowane wyroki zniknęły z portalu orzeczeń TK

Z portalu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte wyroki, które nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw – tłumaczy sędzia TK Mariusz Muszyński. Zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Chodzi o trzy orzeczenia Trybunału z marca, sierpnia i listopada ubiegłego roku. Jedno z nich dotyczy niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. – o sprawie poinformował sędzia Trybunału Stanisław Biernat. W jego ocenie nieopublikowanie w orzeczeń w Dzienniku Ustaw narusza ustawę zasadniczą. Innego zdania jest jednak sędzia Mariusz Muszyński, profesor prawa.

– To, czy to są wyroki, to kwestia dyskusyjna. Sędziowie wybrani w tej kadencji od samego początku mówili, że to nie są wyroki, tylko działanie z naruszeniem prawa, a ponieważ tego rodzaju rozstrzygnięcia łamiące prawo były w tej bazie orzecznictwa, a nie były w systemie prawa, to żeby wejść do systemu prawa, muszą – zgodnie z art. 90. Konstytucji RP – zostać opublikowane, a nie były opublikowane. Zostały więc wycofane, żeby nie robić bałaganu. To baza, do której trzeba mieć zaufanie. Ktoś mógłby do tego sięgać, a nie powinien – mówi Mariusz Muszyński.

Wiceprezes TK, sędzia Stanisław Biernat, przebywa do końca swojej kadencji, czyli do 26 czerwca, na urlopie. Wykorzystanie zaległego urlopu zalecała sędziemu prezes TK Julia Przyłębska.

RIRM

drukuj