Dr P. Czarnek: TK podważa praworządność, gdy nie orzeka w granicach prawa

TK podważa praworządność w Polsce, gdy nie orzeka na podstawie i w granicach przepisów prawa – mówi dr Przemysław Czarnek, konstytucjonalista KUL-u.

Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia wczoraj. TK orzekał bowiem w 12-to, a nie minimum 13-osobowym składzie, tak jak stanowi nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa PiS-u. To tylko jeden z nieuwzględnionych przez prezesa Trybunału przepisów.

Dr Przemysław Czarnek, konstytucjonalista, wojewoda lubelski, podkreśla, że w państwie prawa nie ma czegoś takiego jak domniemanie kompetencyjności. Jest natomiast domniemanie konstytucyjności.

– Praworządność polega na tym, że organy władzy publicznej działają wyłącznie na podstawie przepisów prawa i w granicach przez to prawo określonych. To jest zasadniczy kanon państwa prawa, a TK nie orzekając na podstawie przepisów prawa i w granicach przez to prawo wyznaczonych tak naprawdę podważa praworządność w Polsce. Uzasadniona jest opinia pani premier Beaty Szydło i jej stanowisko, że takie orzeczenie opublikowane w Dzienniku Ustaw być nie może, w związku z tym nie będzie rodziło żadnych skutków prawnych. Inaczej do tego podejść nie można, bo gdybyśmy podeszli do tego inaczej, to byśmy uznali, że TK może nie przestrzegać ustawy, na podstawie której funkcjonuje, a funkcjonuje na podstawie ustawy zgodnie z Konstytucją. Nie ma innego wytłumaczenia tej sytuacji – wyjaśnia dr Przemysław Czarnek.

Również minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że orzeczenie TK nie jest prawnie wiążące. Dodał, że gdyby premier Beata Szydło zdecydowała się na publikację wczorajszego stanowiska TK mogłaby stanąć przed Trybunałem Stanu.

– Te działania, które obserwowaliśmy w Trybunale Konstytucyjnym, są to działania grupy sędziów, którzy nie działali w ramach prawa. Tym samym działali bezprawnie i w związku z tym ich orzeczenie nie ma żadnej mocy prawnej, nie jest wiążące, bo gdybyśmy to uznali (uznali ich tok rozumowania) musielibyśmy złamać Konstytucję. O tym, że jest to pogląd odosobniony świadczy fakt, że dysponujemy 8 opiniami wybitnych polskich konstytucjonalistów, profesorów prawa, w tym szefów katedr prawa konstytucyjnego, którzy uważają, że TK nie miał prawa funkcjonować z pominięciem, pogwałcenie ustawy, która reguluje tryb ustanawiania TK – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Wczoraj  TK nie jednogłośnie orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS-u jest niekonstytucyjnych. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń oraz możliwość wygaszania mandatu sędziego TK.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl