fot. PAP/EPA

Napięta sytuacja w Birmie

W sobotę w Indonezji odbył się nadzwyczajny szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Liderzy państw wezwali przywódcę birmańskiej hunty do zakończenia przemocy, wypuszczenia więźniów politycznych i zapewnienia dostępu do kraju.

Birma 1 lutego straciła demokratycznie wybrany rząd. Narodowa Liga na rzecz Demokracji na czele z noblistką Aung San Suu Kyi została aresztowana i pozbawiona władzy. Pieczę nad krajem przejęło wojsko, które nie ma społecznego poparcia. Od pierwszych dni po puczu trwają uliczne protesty brutalnie tłumione przez służby bezpieczeństwa. Według organizacji monitorujących sytuację w Birmie mundurowi zabili 745 osób. Kryzys chce zakończyć Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej. W sobotę w Indonezji odbył się nadzwyczajny szczyt przywódców stowarzyszenia.

– Sytuacja w Birmie jest nie do zaakceptowania i nie powinna trwać. Przemoc musi się skończyć. Wrócić musi demokracja, stabilność i pokój w Birmie – podkreślił Joko Widodo, prezydent Indonezji.

W szczycie wziął udział generał Min An-Ling – lider puczu, p.o. obowiązki przywódcy Birmy. Obalony demokratyczny rząd sprzeciwił się zapraszaniu generała na szczyt stowarzyszenia. Takie samo zdanie przekazała organizacja praw człowieka Human Rights Watch.

– Min An-Ling, któremu grożą sankcje za udział w popełnianych przez armię okrucieństwach i brutalnych represjach na prodemokratycznych demonstrantach, nie powinien zostać zaproszony na międzyrządowe spotkanie dotyczące kryzysu, który sam stworzyłstwierdził Brad Adams z organizacji praw człowieka Human Rights Watch.

Podczas szczytu liderzy krajów Azji Południowo-Wschodniej wezwali przywódcę birmańskiej junty do zakończenia przemocy wobec cywilów, wypuszczenia więźniów politycznych i zapewnienia dostępu do kraju pogrążonego w chaosie wskutek wojskowego zamachu stanu.

– Nasze propozycje zostaną przyjęte. Generał Birmy w swojej odpowiedzi nie odrzucił ich. To bardzo zachęcający postęp – powiedział Muhyiddin Yassin, premier Malezji.

Obalony rząd przyjął tę informację z optymizmem i oczekuje rzeczywistej reakcji wojskowych władz.

– Z niecierpliwością czekamy na zdecydowane działania ze strony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej w celu zastosowania jego sobotnich decyzji oraz przywrócenia demokracji i wolności naszym obywatelom i regionowi – zaznaczył dr Sasa, minister ds. współpracy międzynarodowej.

Liderzy krajów Azji Południowo-Wschodniej chcą też powołać wysłannika w Birmie, który ułatwiłby mediacje pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu. Domagają się też pozwolenia na wizytę w tym kraju specjalnej delegacji, możliwości dostarczanie pomocy humanitarnej oraz dialogu wszystkich stron politycznego sporu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl