MIiB: konsultacje społeczne nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym

Trwają konsultacje społeczne nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym. Dokument ma ograniczyć narastający chaos i niekontrolowaną urbanizację, wzmocnić ochronę przestrzeni publicznej, naprawić jej planowanie i przywrócić wartość – podkreśla Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z małą inwestycją budowlaną, tak jak np. budowa własnego domu czy też większą, taką jak np. budowa zakładu przemysłowego, wie, jak długą drogę trzeba przejść, żeby uporać się z budowlaną biurokracją.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiada porządki w przepisach.

Od wielu lat postulowano, aby uporządkować przepisy, które regulują proces inwestycyjny, czyli regulują wszystko to, co związane jest z budową, rozbudową czy przebudową obiektów budowlanych, budynków mieszkalnych, inwestycji liniowych takich jak sieci energetyczne, inwestycji infrastrukturalnych – wskazuje minister.

Receptą na inwestorski tor przeszkód ma być kodeks urbanistyczno-budowlany – dodaje Andrzej Adamczyk.

Dzisiaj mamy do czynienia z projektem, który usystematyzuje i ułatwi cały proces inwestycyjny. Dzisiaj wiem, że często sama myśl o trudnościach, jakie towarzyszą budowie np. domu mieszkalnego, wpływa negatywnie na tych, którzy mogliby budować ten dom. To po prostu ich odstrasza – wskazuje Adamczyk.

Kodeks urbanistyczno-budowlany ma uprościć aktualnie obowiązujące prawo – zaznacza dyrektor Wydziału Skarbu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie Grzegorz Gorczyca.

Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie obejmował wszystkie rozwiązania, które dotychczas były regulowane różnymi aktami czy specustawami – podkreśla Grzegorz Gorczyca.

Zdaniem Michała Drewnickiego, nowy kodeks ma spowodować m.in. ułatwienia w interpretowaniu prawa. W tym kodeksie są już zapisy, które upraszczają pewne zapisy planistyczne albo dają odpowiednim jednostkom samorządu terytorialnego więcej możliwości, by móc blokować dziką zabudowę – wskazuje radny miasta Krakowa.

Nowy projekt jest obecnie poddawany konsultacjom społecznym. Dziś takie rozmowy odbyły się w Krakowie. Wojewoda małopolski Józef Pilch podkreśla, że kodeks jest niezmiernie ważny i trzeba go jak najszybciej wprowadzić w życie.

Ten program jest bardzo ważny dla przedsiębiorców. On musi być wdrożony. Na ten projekt ludzie czekają z niecierpliwością, więc dokończmy go dyskusją i później wdrażajmy – mówi wojewoda.

Pomimo tego że kodeks to olbrzymie wyzwanie legislacyjne, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje wprowadzenie go w życie na początku 2017 roku.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl