fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

M. Gosiewska: wszystkim powinno zależeć na wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej

„Wszystkim Polakom powinno zależeć na tym, by śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej doprowadziło do wyjaśnienia tej tragedii” – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska. Polityk odniosła się dziś w Sejmie do sprawy ekshumacji ciał ofiar z 10 kwietnia 2010 roku.

Przypomnijmy, że część krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej wystosowała list otwarty z apelem o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich. Pismo skierowano do m.in. duchownych i przedstawicieli władz.

Poseł Małgorzata Gosiewska zwróciła jednak uwagę, że jeśli ekshumacje pozwolą w jakimkolwiek stopniu przyczynić się do wyjaśnienia tej narodowej tragedii, to należałoby to zrobić.

Szczególnie, że – jak zauważyła polityk – do głównych błędów doszło na początku po katastrofie TU-154M.

– Nie byłoby tej sytuacji, gdyby te sekcje zwłok odbyły się zaraz po tragedii, po przyjeździe ciał naszych bliskich do Polski. Tak jak się to normalnie dzieje w sytuacjach, kiedy giną Polacy poza granicami kraju. Tak jak to się działo z naszymi żołnierzami, którzy ginęli na misjach poza granicami. Zawsze w takich sytuacjach w Polsce odbywała się sekcja zwłok i tutaj też to powinno się odbyć. Fakt, iż w trumnach nie zawsze znajdują się osoby, które powinny być w danej trumnie, powinno być jedną z przesłanek do tego, abyśmy rzeczywiście zgodzili się na te ekshumacje – przekonuje poseł Małgorzata Gosiewska.

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu br. Prokuratura Krajowa, która w tym roku przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

RIRM

drukuj