M. Magierowski: prezydent mianował pośmiertnie płk. Kuklińskiego na generała brygady

Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie – na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza – płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady – poinformował w poniedziałek na Twitterze szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Macierewicz złożył do prezydenta wniosek o pośmiertny awans dla Kuklińskiego w lutym.

Ryszard Kukliński był polskim żołnierzem. Od 1947 r. służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska wojskowe i był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70’ nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Pod pseudonimem „Jack Strong” przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego i najważniejsze dokumenty operacyjne Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W 1981 r., tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, Kukliński został przerzucony do USA.

W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, uznając go za winnego trwałego uchylania się od służby wojskowej oraz zdrady Ojczyzny. Wyrok ten uchylono w 1995 r. Płk. Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tamie na Florydzie. Pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl