MEN: Kuratorzy zatwierdzili ponad 17 tys. wyjazdów i półkolonii
Kuratorzy zatwierdzili ponad 17 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów; łącznie skorzysta z nich blisko 561 tys. uczniów – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.
„Obecnie w bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kuratorzy oświaty zatwierdzili ponad 17 tys. zgłoszeń” – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.
Podała, że liczba uczestników letnich wyjazdów kształtuje się następująco: wypoczynek krajowy – ponad 362 tys. dzieci i młodzieży, półkolonie – ponad 190 tys., wypoczynek zagraniczny – ponad 5 tys. Łącznie planuje wyjechać blisko 561 tys. dzieci i młodzieży.
Według rzeczniczki MEN, wśród najchętniej wybieranych krajów na wypoczynek zagraniczny są: Bułgaria, Chorwacja, Malta, Czechy, Grecja oraz Słowacja. Dzieci i młodzież wyjeżdżają również do Włoch, Austrii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, a także Albanii.
Anna Ostrowska zaznaczyła, że do bazy wypoczynku MEN wciąż zgłaszane są nowe wyjazdy, dlatego dane te cały czas się zmieniają.
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, obozy, kolonie czy półkolonie odbywają się przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży zostały przygotowanego przez resorty edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.
Zgodnie z nimi uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.
Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny. Rodzice muszą też zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku.
W wytycznych znalazły się też zapisy o organizacji warunków zakwaterowania, transportu i wyżywienia.
W dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020, czyli 26 czerwca, do bazy wypoczynku wpisanych było ok. 7 tys. wyjazdów i półkolonii.
PAP