fot. PAP/Grzegorz Michałowski

M. Wójcik: Hospicja stacjonarne i domowe muszą również mieć wsparcie państwa

Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wiceszef Solidarnej Polski, Michał Wójcik, uważa, że hospicja stacjonarne i domowe muszą również mieć wsparcie państwa. Na spotkaniu z dziennikarzami w Łodzi zadeklarował, że jako wiceszef ugrupowania pochyli się nad przygotowaniem odpowiednich rozwiązań.

Minister Michał Wójcik przypomniał, że Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych.

„Uważam, że wspierane powinny być też hospicja stacjonarne, domowe. To jest ważne, aby ludzie, których dzieci mają stwierdzone bardzo poważne wady, czuli wsparcie państwa, a nie tylko jakiś fundacji czy stowarzyszeń” – mówił w środę na konferencji prasowej, która odbyła się w budynku Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej.

Dziękując wszystkim, którzy mają wkład w powstanie i działalność hospicjum oraz pracę w nim, poinformował, że po zmianach dotyczących funkcjonowania hospicjów perinatalnych przygotuje pewne zmiany, jeśli chodzi o hospicja stacjonarne i domowe. Jego zdaniem, muszą one mieć również wsparcie państwa.

„Państwo musi wspierać tego rodzaju działalność. Mogę zadeklarować jako wiceszef Solidarnej Polski, że pochylę się nad przygotowaniem tego typu rozwiązań” – powiedział.

Dyrektorka hospicjum i prezes stowarzyszenia, Janina Adamczyk, przypomniała, że Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci powstało w 1999 roku. Zajmuje się osobami z niewydolnością oddechową. Obecnie w oddziale przebywa 19 pacjentów. Podkreśliła, że budynek w którym odbyła się konferencja, został oddany do użytku w 2017 roku. Został wybudowany z pieniędzy przekazanych z 1 proc. podatku na rzecz hospicjum.

O przekazywanie jednego procenta podatku na tego typu instytucje w całej Polsce zaapelował minister Wójcik.

„To jest niezwykle ważne, abyśmy mogli uczestniczyć w takim dziele dobra” – powiedział.

Pytany o projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych podkreślił, że jest to forma wsparcia rodziców, którzy spodziewają się dziecka z wadą śmiertelną. Zwrócił uwagę, że taki dokument powinien powstać wiele lat temu, bo te osoby powinny być wspierane i powinny czuć, że państwo staje za nimi.

Przypomniał, że projekt zakłada m.in. utworzenie w szpitalu koordynatorów, którzy opiekowaliby się kobietą z ciążą obarczoną wadą letalną. Taka osoba miałaby cały czas pomagać rodzicom dziecka. W hospicjach ma być świadczona pomoc lekarska i psychologiczna.

Mówił, że projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną, bo nie wolno pozwolić na to, aby leżały one obok radosnych matek, które wiedzą, że urodzą dziecko zdrowe. Według niego, byłoby to dodatkowe obciążenie psychiczne dla tych kobiet. Poinformował również, że projekt reguluje także kwestie pochówku dziecka, które umrze po porodzie.

Podkreślił, że przygotowany przez Solidarną Polskę projekt nie jest polityczny. Ma nadzieję, że wszystkie ugrupowania go poprą.

„To nie jest polityka, to jest kwestia człowieczeństwa. Ani nikt na tym czegoś nie ugra, ani też nie przegra. To nie jest kwestia dyskusji o życiu lub śmierci, tylko kwestia zbudowania całego systemu pomocy” – powiedział.

Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa powstało w maju 1999 r. w Łodzi. W chwili powstania było trzecim w Polsce (po Warszawie i Lublinie) domowym hospicjum dziecięcym i pierwszym takim w województwie łódzkim. Jako pierwsza w Polsce organizacja Stowarzyszenie podjęło się stałej domowej opieki nad dziećmi oddychającymi przy pomocy respiratorów.

Organizuje domową opiekę dla nieuleczalnie chorych dzieci z woj. łódzkiego zarówno w zakresie opieki paliatywnej, jak i domowej wentylacji mechanicznej (wsparcie oddychania przy pomocy respiratora). Zapewnia opiekę lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa oraz pedagoga, pracownika socjalnego i księdza.

Od 2017 roku prowadzi pierwszy w centralnej Polsce stacjonarny ośrodek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl