fot. PAP/Art Service 2

Premier RP: Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu i nowych wielkich ambicjach

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowali 30-lecie działalności i podpisali deklarację o dalszej współpracy. Na szczyt V4 do Krakowa przybyli premierzy Węgier, Czech i Słowacji. W spotkaniu uczestniczył także szef Rady Europejskiej.

Grupa Wyszehradzka to 4 kraje, które łącznie zamieszkuje ponad 65 mln obywateli.

– Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu  i nowych wielkich ambicjach – powiedział  Mateusz Morawiecki,  premier RP.

Historia pokazała, że powołanie Grupy Wyszehradzkiej miało sens – mówił Igor Matovicz, premier Słowacji.

– Misją Grupy Wyszehradzkiej jest poszukiwanie wspólnych rozwiązań, podejść, postaw, a potem prezentowanie ich na gruncie Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że Grupa musi mieć na wszystko takie same poglądy w ramach UE. Nie oznacza to też, że w jego ramach musimy mieć jednolite poglądy – ocenił Igor Matovicz.

V4 walczy nie tylko o interesy swoich obywateli, ale też o interesy Europy – podkreślał Andrej Babisz, premier Czech.

– Wspólnie zależy nam na tym, żeby Europa odnosiła sukcesy, żeby pokonała różne wyzwania – poinformował premier Czech.

Ostatnie 5 lat to wzmocnienie współdziałania na wielu płaszczyznach – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

– Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza, niż była kiedykolwiek wcześniej – ocenił premier RP.

Ostanie lata to także czas dynamicznego rozwoju państw Wspólnoty.

– Wybitni ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią, że jesteśmy lokomotywą rozwoju gospodarki całej Europy – powiedział szef polskiego rządu.

Świadczą o tym wskaźniki PKB, najniższe bezrobocie w całej UE, czy też rosnące inwestycje. Teraz wyzwaniem dla Grupy i całej Unii Europejskiej jest szybki powrót do normalnego życia gospodarczego po pandemii.

– Mamy odwagę, aspiracje, talenty i wizję, która musi być  kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów Europy Zachodniej – wskazał Mateusz Morawiecki.

To jednak długi proces.

– Ważne znaczenie będzie miało podzielenie się w najbliższych miesiącach, tym, jakie podejmowaliśmy działania polityczne, instytucjonalne i gospodarcze, żeby była kompatybilność między nami. Uruchomienie na nowo gospodarki to nie jest automatyczne wydarzenie, ale wymaga ogromnej pracy ze strony rządów – mówił szef węgierskiego rządu Viktor Orban.

W szybszym wyjściu z kryzysu ma pomóc zaszczepienie jak największej liczby obywateli państw UE.  Z Krakowa popłynął dziś apel o przyspieszenie programu szczepień.

– Musimy współdziałać. Podjęliśmy wspólną decyzję w Europie, zwracając się do KE, by zamówiła szczepionki w imieniu UE. Zabezpieczyliśmy dla Europy bardzo wiele dawek szczepionek, natomiast priorytetem jest to, by te dostawy dotarły do nas tak szybko, jak tylko jest to możliwe – zapewnił Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał dziś, że Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą UE do nacisku na wielkie korporacje w sprawie szybszej dostawy szczepionek. Owocem dzisiejszego spotkania było podpisanie dwóch deklaracji. Pierwsza, rocznicowa, podsumowuje 30 lat współpracy w ramach formatu V4 oraz wyznacza priorytety na przyszłość. Drugi dokument to deklaracja cyfrowa, która jest inicjatywą realizacji wspólnych projektów cyfrowych.

TV Trwam News

drukuj