fot. PAP/Rafał Guz

Projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej: Likwidacja nagród dla ministrów; podsekretarze stanu w Służbie Cywilnej

Likwidacja nagród dla ministrów oraz przeniesienie wiceministrów w randze podsekretarzy stanu do służby cywilnej – to część założeń projektu zmian w ustawie o służbie cywilnej. Dokument przygotowano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inną propozycją jest umożliwienie sekretarzom stanu, będącym parlamentarzystami, pobierania 60 proc. uposażenia posła lub senatora. W myśl dokumentu stanowiska podsekretarzy stanu w KPRM i w ministerstwach będą wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej. Projektem ustawy ma zająć się zwołana na dziś Rada Służby Publicznej.

Wczoraj szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział PAP, że projektem ma zająć się w piątek Komitet Stały Rady Ministrów. Wiemy już, że zmiany idą w kierunku odpolitycznienia rządu i dowartościowaniu ekspertów, zmniejszą się też koszty – wskazał dr Piotr Gawryszczak, politolog.

– Nie przeceniałbym tych oszczędności, bo one, w porównaniu ze wszystkimi dotychczasowymi działaniami rządu, np. zwiększeniem ilości VAT w budżecie państwa, są minimalne. Jednak, jeśli te zmiany mają prowadzić do skuteczniejszego działania rządu, to bardzo dobrze. Droga decyzyjna będzie troszkę skrócona, szybciej będą zapadały decyzje. Aczkolwiek obawiam się, żepan premier będzie musiał niektórym z wiceministrów zaproponować jakieś stanowiska, być może pełnomocnika. Może będą to osoby, które będą pracowały w poszczególnych ministerstwach i zajmowały się tym, czym dotychczas, tylko już nie w randze wiceministra, ale urzędnika – powiedział Piotr Gawryszczak.

Projekt zmian to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu przyjął na początku tygodnia dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni. Wcześniej premier zapowiedział, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów.

RIRM

drukuj