fot. sn.pl

W czwartek prezydent skieruje do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda skieruje w czwartek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewidujący m.in. wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat – poinformowała w środę prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

„Pan prezydent podjął decyzję o skierowaniu do Sejmu inicjatywy ustawodawczej – nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Celem nowelizacji jest wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej” – powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Jak zapowiedziała, prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu w czwartek.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreśliła, że „obecnie ustawa przewiduje 3-letni termin do wniesienia skargi nadzwyczajnej od prawomocnych orzeczeń, które uprawomocniły się po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku”.

„Zgodnie z informacjami, które Kancelaria Prezydenta RP posiada, do podmiotów uprawnionych – w szczególności do Prokuratora Generalnego, ale też do Rzecznika Praw Obywatelskich – ciągle kierowane są wnioski o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Są też sprawy w toku, więc wydaje się zasadne, by ten termin z trzech lat został wydłużony do lat pięciu” – poinformowała minister.

Małgorzata Paprocka zaznaczyła, że jest to również podyktowane sytuacją epidemiczną.

„To jest podstawowy cel ustawy” – powiedziała.

Wskazała jednocześnie, że prezydencki projekt zakłada również m.in. wydłużenie kadencji ławników Sądu Najwyższego o rok, a także doprecyzowuje kwestie tworzenia akt sprawy w Sądzie Najwyższym, ich digitalizacji i archiwizacji.

PAP

drukuj