Lubelskie: 10 osób zatrzymanych pod zarzutem wyłudzenia podatku VAT

Zatrzymano 10 osób podejrzewanych o wyłudzanie podatku VAT pod pozorem handlu panelami fotowoltaicznymi. Straty Skarbu Państwa z tego powodu mogły wynieść 30 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie wraz z lubelskim zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji – poinformowała w czwartek w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani mieli tworzyć wiele firm w kraju i za granicą, które pozorowały handel panelami fotowoltaicznymi. Za pomocą fałszywych faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych dokumentowana była sprzedaż paneli pomiędzy łańcuchem przedsiębiorstw w Polsce, a następnie w Czechach i na Słowacji. W rzeczywistości towar nie był sprzedawany, a fikcyjne transakcje były podstawą do ubiegania się o zwrot podatku VAT.

Grupa miała działać od 2010 do 2017 r. Prokuratorzy ustalili, że w wyniku prowadzonego przez nią procederu Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie należności z tytułu podatku VAT na kwotę 30 mln zł.

Podczas śledztwa zabezpieczono dwie sztuki broni palnej, a także liczne przedmioty służące do popełnienia przestępstwa, dokumentację i nośniki elektroniczne.

Prokuratorzy przedstawią podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy oraz przestępstw skarbowych polegających na wyłudzeniu nienależnego VAT – informuje komunikat.

Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl