fot. Paulina Lęcznar

Lubelskie: kolejni ochotnicy WOT złożą przysięgę wojskową

Ponad 100 żołnierzy – ochotników do służby w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złoży w niedzielę w Tomaszowie Lubelskim przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą już ponad 2,7 tys. żołnierzy.

„Będzie to trzynasta przysięga w historii brygady” – poinformował rzecznik prasowy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

Ponad 100 żołnierzy – ochotników złoży uroczystą przysięgę na sztandar 9. Pułku Piechoty Legionów AK. Ceremonia rozpocznie się o godz. 10.45 na Rynku w Tomaszowie Lubelskim.

W programie uroczystości przewidziana jest także defilada pododdziałów Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów, które są na wyposażeniu brygady.

„Będzie to okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji” – zaznaczył kpt. Damian Stanula.

Ochotnicy, którzy złożą przysięgę, przeszli intensywne szkolenie podstawowe na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Szkolenie odbyło się m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Planowane są, jak dodał kpt. Damian Stanula, kolejne szkolenia – indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.

„Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych, żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową” – zaznaczył rzecznik.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Jak podał kpt. Damian Stanula, obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2,7 tys. żołnierzy „i cały czas powiększają swoje szeregi”.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych – rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych, a w czasie wojny wspieranie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych, współdziałanie, wspieranie i uzupełnianie działania innych służb ratowniczych.

PAP/RIRM

drukuj