fot. DWOT

W weekend, w 12 województwach będzie ćwiczyć osiem tysięcy żołnierzy WOT

W najbliższy weekend w 12 województwach będzie się szkoliło osiem tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformował rzecznik tej formacji ppłk Marek Pietrzak. Szkolenia będą realizowane w rejonach odpowiedniości żołnierzy, dlatego będzie ich można spotkać na ulicach miejscowości.

„Zapowiada się intensywny szkoleniowy weekend w Wojskach Obrony Terytorialnej. W najbliższą sobotę i niedzielę. Na terenie dwunastu województw w szkoleniach weźmie udział osiem tysięcy żołnierzy. Część szkoleń będzie realizowana w stałych rejonach odpowiedzialności, dlatego terytorialsów będzie można spotkać też na ulicach naszych miejscowości” – poinformował rzecznik WOT.

Równolegle ze szkoleniami trwa zaciąg do służby w szeregach WOT. Według informacji rzecznika, powołania do tej służby trwają obecnie w Osowcu, Rzeszowie, Giżycku, Grójcu, Słupsku, Kutnie oraz w Rząsce. W piątek i w sobotę szeregi formacji zasili 500 nowych ochotników.

„Wojska Obrony Terytorialnej konsekwentnie zwiększają swój potencjał. Szeregi formacji zasilają kolejni ochotnicy. Formowane są kolejne brygady, bataliony i kompanie. W każdy weekend odbywają się szkolenia, w których biorą udział tysiące żołnierzy – ochotników” – podkreśla ppłk Marek Pietrzak.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty, najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, powstały z początkiem 2017 r. Obecnie w formacji służbę pełni ponad 22 tys. żołnierzy. W pierwszym okresie powstawania formacji struktury WOT były budowane na wschodniej ścianie kraju. Obecnie są już tworzone w województwach zachodnich.

PAP

drukuj