fot. TV Trwam

Upamiętnienie śp. prof. Jana Szyszko w województwie lubelskim

W Nadleśnictwie Gościeradów odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą śp. prof. Jana Szyszko. To kolejne miejsce, w którym uczczono ministra i jego zasługi dla polskiej przyrody.

Gościeradów, to dla śp. prof. Jana Szyszko szczególne miejsce – wskazywał Janusz Pasek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów.

– Profesor Szyszko właśnie tutaj rozpoczął swoją karierę naukową prowadząc badania do pracy doktorskiej. Wyniki tych badań ujął w pracy, którą obronił w 1972 roku – mówił Janusz Pasek.

Tablica z wizerunkiem śp. Profesora to nie tylko pomnik – zwracał uwagę brat ministra, Andrzej Szyszko.

– Ta tablica jest w moim odczuciu żywą tablicą. Ona ma uczyć, przypominać, zmuszać do refleksji młode pokolenie. Jak żyć, jak tworzyć, jak umacniać. Jak robić wszystko, by Polska przetrwała, by nie wypłukiwano z Polski ostatnich fragmentów tożsamości i niezależności – akcentował Andrzej Szyszko, brat śp. Jana Szyszko.

Minister Jan Szyszko o tą tożsamość walczył broniąc polskich lasów i polskiej przyrody.

– Dla niego było to niezwykle ważne. Miał ogromne poczucie odpowiedzialności. Miał poczucie, że jako naukowiec, ale i polityk, stawał się osobą, która zarządza Bożymi darami. Często o tym mówił, że jest ministrem od Bożych darów – podkreślała Krystyna Szyszko, żona śp. Jana Szyszko.

Minister Jan Szyszko został zapamiętany jako człowiek dobry i życzliwy, o dużej wiedzy, ale także niezłomnej wiary. Tak wspominał go ks. bp Edward Frankowski.

– Miałem to szczęście spotykać się z panem profesorem wiele razy, najczęściej to w Wyższej Szkole kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – wspominał biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej.

Śp. prof. Jan Szyszko był mecenasem toruńskiej uczelni i wielokrotnie przybywał w niej by uczestniczyć w sympozjach i konferencjach poświęconych ekologii i środowisku.

TV Trwam News

drukuj