fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] J. Szyszko: Z przyjemnością stanę przed Trybunałem UE, by wyjaśnić sporne kwestie ws. Puszczy

Z przyjemnością stanę przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, żeby wyjaśnić wszelkie sporne sprawy – powiedział minister środowiska Jan Szyszko. Szef resortu odniósł się do decyzji unijnego organu, który do 4 sierpnia dał Polsce czas na odpowiedź w sprawie cięć w Puszczy Białowieskiej. [czytaj więcej]

Wcześniej Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału, by podjął decyzję o zablokowaniu wycinania drzew. Zdaniem Komisji Polska nie przestrzega zapisów dyrektyw siedliskowej i dyrektywy ptasiej.

KE argumentuje, że decyzja Trybunału o zablokowaniu wycinania drzew jest niezbędna, żeby ochronić naturalne dziedzictwo.

Ministerstwo Środowiska zapewniło, że prześle odpowiedź w terminie i odniesie się do wątpliwości Komisji. Minister Jan Szyszko podkreśla, że Polska jest także gotowa, aby przedstawić swoje argumenty przed Trybunałem.

– To było nasze dążenie ku temu, żeby rozpocząć proces z Komisją Europejską. Rzeczywiście KE złożyła wniosek ws. „sporu” w Puszczy Białowieskiej, w jaki sposób chronić siedliska Natury 2000. My uważamy, że nasze działanie jest słuszne. Rozpoczęła się procedura, z przyjemnością stanę przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, żeby wyjaśnić wszelkie sporne sprawy –  akcentował prof. Jan Szyszko.

Resort środowiska wskazuje, że działania w Puszczy Białowieskiej wynikają z prawa krajowego, europejskiego i doświadczenia polskich leśników.

Zdaniem ekologów, wycinka drzew jest niepotrzebna, a gradacja kornika jest procesem naturalnym. W odpowiedzi ministerstwo wezwało ich, aby podpisali deklarację odpowiedzialności, jeżeli ustaną działania ochronne.

RIRM

drukuj