J. Szyszko: w Puszczy Białowieskiej prowadzone są działania ochronne

Minister prof. Jan Szyszko w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info odniósł się do obecnej sytuacji ws. działań ochronnych prowadzonych na terenie Puszczy Białowieskiej i podkreślił, że sprawa ma się podobnie, jak przy afrykańskim pomorze świń. Profesor dodał, że wszystkie działania są podejmowane w kontakcie z Komisją Europejską. Szef resortu środowiska zachęcił również działaczy Greenpeace’u do współpracy przy zagospodarowaniu puszczy.  

Minister środowiska odniósł się do rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie prowadzonych na terenie Puszczy Białowieskiej działań ochronnych i podkreślił, że cieszy się, iż puszcza znalazła się w kręgu zainteresowań europarlamentu. Prof. Szyszko zaznaczył, że sprawa wycinki chorych drzew w puszczy jest bardzo podobna do występującego w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.

W Puszczy Białowieskiej nie dokonujemy wycinki drzew, ale eliminacji  drzew chorych po to, żeby zahamować epidemię. To jest podobna sprawa jak przy występującym w Polsce wirusie ASF. Aby zahamować proces epidemii, trzeba usunąć chore osobniki i właśnie to robimy zarówno wśród drzew, jak i (w przypadku ASF) wśród zwierząt – podkreślił minister.

Jeżeli chodzi o Puszczę Białowieską to ciągle jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Wszystko robione jest zgodnie z prawem. Wykonujemy i będziemy wykonywali plan zadań ochronnych, czyli zachowanie siedlisk, a ratowanie siedlisk jest to zahamowanie epidemii i występujących chorób, w tym również kornika drukarza – wskazał prof. Jan Szyszko.

Minister resortu środowiska wskazał, że zagraniczni eurodeputowani nie rozumieją tego, co dzieje się w Puszczy Białowieskiej.

Są oni wychowani w zupełnie innych układach przyrodniczych i to, co dla zachodu Europy jest unikatem nietkniętym ręką człowieka, to w Polsce jest sprawą normalną. Wszyscy wiedzą, że odpowiednio użytkując, chronimy tę przyrodę. Jest więc tu troszkę inna historia edukacji i inna mentalność. Z tym oczywiście trzeba się zgodzić i należy to wyjaśnić – powiedział minister Szyszko.

Prof. Szyszko odniósł się również do wystawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej, która została przedstawiona w Parlamencie Europejskim pt. „Puszcza Białowieska – dzieło człowieka”. Zdaniem Profesora jest to dobra wystawa, która pokazuje prawdę i wskazuje, że rejon Puszczy Białowieskiej jest jednym z najlepiej udokumentowanych historycznie obiektów gospodarczych. Tam prace gospodarcze – w zakresie użytkowania zasobów przyrodniczych – były wykonywane od połowy XVI w. – wskazał minister.

Szef resortu środowiska podkreślił, że zachęca do współpracy działaczy Greenpeace’u w sprawie Puszczy Białowieskiej. Zapewnił, że mają oni zabezpieczone 17 tys. ha, które będą zagospodarowane według ich koncepcji.

Jako ministerstwo nie będziemy się mieszali w to, jak oni będą gospodarować te tereny, ale będziemy obserwowali, co tam się dzieje – powiedział prof. Jan Szyszko.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl