fot. pl.wikipedia.org

Rada Europy zajmie się raportem ws. Smoleńska

Komisja Prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy po dwóch latach starań, zajmie się raportem ws. Smoleńska. Autorem dokumentu będzie holenderski poseł Pieter Omtzigt, który wcześniej opisywał zestrzelenie malezyjskiego boeinga nad Donbasem.

Efektem końcowym raportu ma być rezolucja wzywająca Rosję do podjęcia konkretnych działań znajdujących się w treści rezolucji – podkreśla poseł Dominik Tarczyński, członek Komisji Prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Raport będzie opisywał okoliczności i przyczyny. Mam nadzieję, że w pełni będzie on opisywał wszystkie te elementy, a rezolucja Rady Europy, która będzie głosowana na Zgromadzeniu Parlamentarnym, będzie wzywać Rosję do konkretnych działań. Na pewno w tym raporcie dowiemy się rzeczy, których do tej pory nie wiemy i których nie jesteśmy pewni, a rezolucja będzie wezwaniem organizacji 46 państw członkowskich do konkretnych działań. To właśnie rezolucja będzie najważniejszym dokumentem, ponieważ komisja prawna podejmowała kwestie związaną z prawem międzynarodowym, a więc ze zwrotem wraku Tupolewa, który nadal przetrzymywany jest przez Rosjan bez jakiejkolwiek podstawy prawnej – mówi poseł Tarczyński.

Poseł Dominik Tarczyński dodał, że przygotowanie raportu może potrwać nawet rok. Wszystko zależy od tego, jaką postawę przyjmie Rosja.

Absolutnym minimum jakiego po rezolucji spodziewa się parlamentarzysta jest zwrot wraku Tupolewa Tu–154 M.

RIRM

drukuj