fot. episkopat.pl

Ks. bp T. Bronakowski: Pamiętajmy, że sierpniowa abstynencja to dar i zadanie. To świadectwo i sprawdzian naszej wolności – tej osobistej, ale też wolności całego narodu

Każda indywidualna decyzja o sierpniowej abstynencji od alkoholu wpisuje się w piękną historię miłości Ojczyzny i miłości Tej, która jest jej Królową. Każda taka decyzja jest także osobistą wygraną abstynenta. Pokazuje ona, że troszczy się on o swoją wolność wewnętrzną, że dba o zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe, że jest odpowiedzialny za siebie i za bliźnich – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Sierpień to miesiąc trzeźwości. Co roku Kościół w Polsce zachęca do abstynencji od alkoholu w intencji trzeźwości narodu. Jak wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, ta inicjatywa obecna jest w Kościele polskim od 1984 roku. „Nie piję – wygrywam!” – te słowa pochodzą ze świadectwa małżeństwa Agaty i Daniela, którzy należą do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – dodał.

– O swojej dobrowolnej abstynencji mówią, że „warto mieć zasady i wprowadzać dobre obyczaje rodzinne. Warto zrezygnować z czegoś, co nie jest złem, aby zyskać dobro”. Bilans takiej decyzji zawsze jest dodatni, a wyrzeczenie mniejsze niż na początku się wydawało – zaznaczył felietonista.

Sierpniowa inicjatywa – jak mówił duchowny – zawiera w sobie motywy patriotyczne i religijne.

– Sierpień w naszej historii to czas szczególnego świadectwa umiłowania Ojczyzny przez naszych przodków. To również czas oddawania szczególnej czci Matce Bożej. Każda indywidualna decyzja o sierpniowej abstynencji od alkoholu wpisuje się w piękną historię miłości Ojczyzny i miłości Tej, która jest jej Królową. Każda taka decyzja jest także osobistą wygraną abstynenta. Pokazuje ona, że troszczy się on o swoją wolność wewnętrzną, że dba o zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe, że jest odpowiedzialny za siebie i za bliźnich. (…) Taka postawa jest ogromnym wsparciem dla trzeźwiejących alkoholików w czasie spotkań towarzyskich. Kiedy widzą, że dobrowolny abstynent odmawia spożycia alkoholu, łatwiej im również powiedzieć „nie” – podkreślił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Dodał, że „dobrowolna abstynencja jest formą praktykowania trzeźwego stylu życia, a to z kolei jest warunkiem życia w wolności, miłości i dobrobycie”. Co roku odbywają się również spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe.

– Spotkania uczą należnego szacunku dla trwałości małżeństwa oraz abstynencji jako właściwej postawy rodziców biorących poważnie odpowiedzialność za właściwy rozwój swoich dzieci. Jest to piękne świadectwo polskich rodzin, które w swoim codziennym życiu z miłości do Boga, do siebie nawzajem i do Ojczyzny, pielęgnują dar abstynencji. Tym darem wspaniale służą innym. Pokazują swoim przykładem, że naprawdę warto podjąć taką decyzję, aby wygrać różne inne cenne dary, jak na przykład pokój w rodzinie, jedność, szacunek, bezpieczeństwo i to, co jest najważniejsze, czyli prawdziwą miłość – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny podziękował również Radiu Maryja i dziełom powstałym przy toruńskiej rozgłośni za troskę o trzeźwość narodu.

– Dziękuję mediom toruńskim za stałą, odważną troskę o trzeźwość narodu. To jest naprawdę wielka pomoc w tym apostolskim dziele, którego celem jest wolność wewnętrzna wszystkich Polaków. Dziękuję Sanktuarium i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej za troskę o wychowanie młodego pokolenia do wartości, do pięknego, wolnego życia. Pamiętajmy, że sierpniowa abstynencja to dar i zadanie, to świadectwo i sprawdzian naszej wolności – tej osobistej, ale też wolności całego narodu – podsumował przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl