fot. PAP/Tomasz Gzell

Ks. bp T. Bronakowski: Nasz świat jest światem ludzi, którzy nietrzeźwo myślą

Można powiedzieć, że nasz świat jest światem ludzi, którzy nietrzeźwo myślą. Rodzą się niebezpieczne ideologie, które wprost godzą w godność człowieka. Głoszone przez ich wyznawców stwierdzenia zwykle nie mają nic wspólnego z podstawowymi zasadami logicznego myślenia – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski w swoim felietonie przypomniał słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza, gdzie Apostoł Narodów zwraca uwagę, iż Bóg nie dał nam „ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia” (2 Tm 1, 7) i zaznaczył, że otwarcie się na niego sprawia, że chrześcijanin „nie boi się służyć Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus”.

– Jest wewnętrznie wolny, pełen pokoju, bo wie, że Pan prowadzi go właściwą drogą, której celem jest niebo. Trzeźwe myślenie, o którym pisze Apostoł, to przede wszystkim właściwe odczytanie swojego powołania do świętości i konsekwentne wypełnianie Bożej woli w codziennym życiu. Greckie słowo „sofronismos” użyte w Piśmie świętym na określenie „trzeźwego myślenia” zawiera w sobie umiejętność panowania nad sobą, umiar, powściągliwość i roztropność. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo te cnoty są ważne w życiu człowieka – zwrócił uwagę przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Duchowny wskazał, że bez tych cnót niemożliwe jest prowadzenie uporządkowanego, odpowiedzialnego życia.

– Bez nich człowiek nie potrafi właściwie korzystać z dóbr materialnych ani z dóbr duchowych. Bez tych cnót traci wolność wewnętrzną i staje się niewolnikiem zmysłów – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Takie pojmowanie trzeźwego myślenia pojawia się w myśli św. Augustyna czy św. ks. bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Założyciel zgromadzenia sercanek nauczał, że „dążenie do doskonałości daje pociechę i prawdziwą wolność, czyli wolność od jarzma grzechu,  od jarzma namiętności i od jarzma świata – wolność najwyższą, bo wolność dzieci Bożych”.

– W świecie, w którym przyszło nam żyć, dar trzeźwego myślenia jest bardzo pożądany. Współczesny człowiek narażony jest na liczne manipulacje, na atak ogromnej liczby często sprzecznych ze sobą informacji, na nieustanną promocję zła. Zapewne słyszeliśmy pojęcie „pijane myślenie” odnoszące się do osób uzależnionych. Nie myślą one racjonalnie. Ich widzenie świata jest zniekształcone, błędnie interpretują rzeczywistość. Żyją w kłamstwie i nim się kierują przy podejmowaniu decyzji. Eksperci nazywają to mechanizmem iluzji i zaprzeczania. Można powiedzieć, że nasz świat jest światem ludzi, którzy nietrzeźwo myślą – zauważył przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Duchowny dodał, że nie chodzi tu wyłącznie o uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy różnych czynności.

– Chodzi o odrzucenie Dekalogu i usprawiedliwianie, a nawet gloryfikowanie zła. Rodzą się niebezpieczne ideologie, które wprost godzą w godność człowieka jako osoby i jako dziecka Bożego. Głoszone przez wyznawców tych ideologii stwierdzenia zwykle nie mają nic wspólnego z podstawowymi zasadami logicznego myślenia, a jednak przedstawiane są opinii publicznej jako wielkie odkrycia naukowe, dowód na nowoczesność, na niebywały postęp – zwrócił uwagę ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Czy jest w nas, wyznawcach Jezusa Chrystusa, duch Jego mocy, miłości i trzeźwego myślenia, aby odważnie przeciwstawić się pijanemu myśleniu współczesnego świata? – pytał duszpasterz.

Duchowny podkreślił, że w obecnej sytuacji, kiedy w Polsce panuje wielki niepokój, należy „w sposób szczególny zatroszczyć się o trzeźwość myślenia”.

– Jest to konieczne, aby właściwie rozeznać, co jest prawdą i odważnie jej służyć. Musimy pamiętać o zaleceniu św. Pawła Apostoła: „Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” (Tes 5,22) – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl