fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wychowanie do wolności to wychowanie do trzeźwości. Jeśli mówimy o wychowaniu do trzeźwości dzieci i młodzieży, to mamy tutaj na myśli całkowitą abstynencję

Wychowanie do wolności to jest wychowanie do trzeźwości. Musimy ciągle pamiętać, że jeśli mówimy o wychowaniu do trzeźwości dzieci i młodzieży, to mamy tutaj na myśli (przynajmniej do 18. roku życia) całkowitą abstynencję. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to wychowanie do wolności, do trzeźwości dokonuje się przede wszystkim w rodzinach – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolatu Trzeźwości i Osób Uzależnionych, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Sejmie odbyła się konferencja „Wychowanie dzieci i młodzieży w wolności i trzeźwości. Aspekty prawne”. Uczestnicy rozmawiali o tym, w jaki sposób systemowo ograniczyć spożycie alkoholu i narkotyków wśród dzieci i młodzieży.

– Wychowanie do wolności to jest wychowanie do trzeźwości. Musimy ciągle pamiętać, że jeśli mówimy o wychowaniu do trzeźwości dzieci i młodzieży, to mamy tutaj na myśli (przynajmniej do 18. roku życia) całkowitą abstynencję. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to wychowanie do wolności, do trzeźwości dokonuje się przede wszystkim w rodzinach. Tam jest najlepsze miejsce do tego, aby przekonać młodego człowieka, aby nie wchodził na drogę, która prowadzić go może nawet do śmierci, a prowadzi na pewno do ogromnych życiowych kłopotów, jeśli będzie sięgał po alkohol, papierosy i innego rodzaju używki – zauważył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja, to miłość w rodzinie może uchronić młodego człowieka przed sięganiem po wszelkiego rodzaju używki.

– To my – dorośli jesteśmy za dzieci odpowiedzialni. To my odpowiadamy za tę rzeczywistość, która nas otacza i my tę rzeczywistość jako dorośli kształtujemy: duchowni, parlamentarzyści i rodzice. Wiemy dobrze, że oprócz tego, co dokonuje się w rodzinie i co powinno dokonywać się w rodzinie – bo największym czynnikiem chroniącym w rodzinie jest właśnie miłość – tam, gdzie będzie wiele miłości w rodzinach, tam będzie mało problemów związanych z sięganiem po alkohol czy też po wszelkiego rodzaju inne używki – zauważył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolatu Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Aby ograniczyć problem związany ze spożywaniem alkoholu przez dzieci i młodzież należy zlikwidować jego reklamy, ograniczyć dostępność alkoholu oraz zwiększyć jego cenę – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Podczas naszych wykładów wykładowcy podpowiadają, że niezmiernie ważna jest likwidacja reklamy alkoholu. Jeśli chcemy zapanować nad tym problemem, musimy rzeczywiście zlikwidować reklamę alkoholu. Mamy dzisiaj w Polsce 2,5 tysiąca godzin reklamy alkoholu, czyli zachwalania produktu, który jest substancją psychoaktywną – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– Także aspekt ekonomiczny ma ogromne znaczenie w ilości spożywanego alkoholu, a więc cena alkoholu. W tej dziedzinie państwo polskie podejmuje już pewnego rodzaju kroki, ale oczekujemy również, że państwo polskie podejmie także kroki dotyczące likwidacji reklamy i ograniczenia dostępności fizycznej alkoholu – dodał.

Im większa religijność wśród młodzieży, tym mniejsze sięganie po wszelkiego rodzaju używki.

– Wiemy dobrze, że musi nastąpić ogromny proces zmiany obyczajów, musi nastąpić ogromna praca i to taka systemowa praca środowisk: rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. Jeśli rodzina chroni miłością, państwo stanowieniem dobrego prawa i skutecznym jego egzekwowaniem, to Kościół też ma za zadanie wskazywanie właściwego celu i sensu życia człowieka. Badania podają dla niektórych bardzo zaskakujące wyniki, że im większa religijność wśród młodzieży, tym mniejsze sięganie po wszelkiego rodzaju używki – oznajmił ksiądz biskup.

Całą rozmowę z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl