[TYLKO U NAS] Ks. bp Bronakowski apeluje o trzeźwość narodu

W Polsce umiera rocznie przez legalnie sprzedawany alkohol prawie 11 tys. osób, a do tego jest morze łez, których nie da się zmierzyć statystykami – powiedział podczas XXVI pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ks. bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował o trzeźwość narodu polskiego.

W najtrudniejszych chwilach zawsze idziemy do Matki – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Z największymi wyzwaniami najłatwiej radzimy sobie w rodzinach, we wspólnocie tych, których się kocha, dla których można wiele poświęcić i od których można wiele otrzymać. Dlatego dom naszej Matki Królowej i spotkanie największej polskiej rodziny – Rodziny Radia Maryja, rodziny kochającej Boga i zatroskanej o ojczyznę są dobrym miejscem do wypowiedzenia spraw bardzo bolesnych w życiu człowieka, Kościoła, ale i naszej ojczyzny – powiedział przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i dodał, że takim bolesnym wyzwaniem jest nadużywanie alkoholu przez nasze siostry i naszych braci.

Wolność zmanipulowana staje się przyczyną ogromnych ludzkich tragedii – zaznaczył członek rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Mamy wolność słowa i przekazu, więc z kanałów telewizyjnych, plakatów i stron internetowych atakują nas reklamy alkoholu. Mamy wolność gospodarczą, więc na naszych ulicach, na stacjach paliw można przez całą dobę kupić alkohol. Rodzice tak bardzo cenią nieskrępowaną wolność swoich dzieci, że boją się upominać tych najmłodszych, którzy już sięgają po alkohol, bo chcą się poczuć wolni. Polak spożywa średnio ponad 10 litrów czystego alkoholu, dodatkowo co najmniej 3 litry alkoholu nierejestrowanego. Prawie milion Polaków jest uzależnionych, a 3 mln pije ryzykownie i szkodliwie. Nigdy w historii naszej ojczyzny tego nie było. Prawie 1,5 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, w których bardzo często dochodzi do przemocy. Ze spożyciem alkoholu wiąże się ponad 60 różnego typu chorób i urazów, a przecież alkohol jest to 4. pod względem siły działania narkotyk. Groźny, bo sprzedawany legalnie. Ogromnym skandalem jest tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu i jego reklama – zaznaczył ks. bp Bronakowski.

Nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć – powiedział biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Jesteśmy jednym z najbardziej proalkoholowych społeczeństw w Europie. Ponad 2 tys. godzin reklamy alkoholu rocznie robi swoje. Polska staje się browarna. Naprawdę stoimy nad przepaścią. W Polsce umiera rocznie przez legalnie sprzedawany alkohol prawie 11 tys. osób. Do tego jest morze łez, których nie da się zmierzyć statystykami. To bezmiar ludzkich tragedii, przegranego życia, cierpienia rodzin, odchodzenia od Boga i Kościoła, osłabiania więzi społecznych – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

RIRM

drukuj