fot. By Nieznany - Adam Szelągowski Historja Powszechna. Wiek Dwudziesty, Warszawa 1938, Wyd. M.Arct, Domena publiczna, httpscommons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=6592764

150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Archiwum Akt Nowych opublikowało dokumenty związane z jednym z ojców polskiej niepodległości

Dokładnie dziś przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprezentowało dokumenty związane z przywódcą polskiego ruchu ludowego.

Z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa – jednego z ojców polskiej niepodległości, trzykrotnego premiera oraz wieloletniego przywódcy polskiego ruchu ludowego – Archiwum Akt Nowych opublikowało dokumenty związane z jego osobą. [czytaj więcej] Wśród archiwaliów są dokumenty z okresu pełnienia przez Wincentego Witosa funkcji szefa rządu i jego korespondencja z wybitnymi postaciami II RP. Archiwum Akt Nowych zaprezentowało też protokoły obrad, w których uczestniczył polityk, sprawozdania z podróży służbowych oraz dokumentację policyjną z lat trzydziestych.

Dyrektor instytucji, Mariusz Olczak, zwrócił uwagę, że prezentowane dokumenty z życia i działalności Wincentego Witosa są oryginalne.

– To niezwykłe dokumenty z uwagi na to, że w większości uratowane z pożogi wojennej w oryginale. Widać pisma Wincentego Witosa, listy do Władysława Sikorskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, jego telegramy, wreszcie dokumenty urzędowe Prezydium Rady Ministrów, której zresztą prezesem był Wincenty Witos. Warto zapoznać się z tymi dokumentami także na portalu [Archiwów Państwowych], gdzie będziecie Państwo mogli sami z tymi dokumentami obcować, zobaczyć charakter pisma Wincentego Witosa – mówił dyrektor Archiwum Akt Nowych.

 

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w woj. małopolskim. Był jednym z ojców niepodległości Polski. Polityk trzykrotnie sprawował funkcję premiera, był wieloletnim działaczem ruchu ludowego, w tym prezesem PSL „Piast” i Stronnictwa Ludowego. Wincenty Witos zmarł 31 października 1945 r. jako honorowy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl