fot. PAP/EPA

Krótsze kolejki do operacji zaćmy

Zaćma to zabieg, który w Polsce wykonuje się dość często. Do tej pory pacjenci czekali na niego nawet kilka lat. Teraz dzięki staraniom lekarzy i resortu zdrowia udało się uporać z tym problemem.

W 2010 roku w Polsce po raz pierwszy wykonano pilotażowy zabieg wszczepienia sztucznej rogówki. Od tamtego czasu przez dziewięć lat procedura była nierefundowana.

– Dziewięć lat ciężkiej pracy, ale przede wszystkim w ostatnim okresie dwóch lat wielkiej życzliwości konsultanta krajowego prof. Marka Rękasa oraz ministra Miłkowskiego, którzy spowodowali, że ta procedura obecnie jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce – mówił prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

To przełom w dziedzinie okulistyki, który niesie za sobą wiele udogodnień dla pacjentów.

– Przede wszystkim pacjenci nie muszą jeździć za granicę, wszystkie procedury mogą być wykonywane w naszym kraju – podkreślił prof. Edward Wylęgała.

Procedurę wszczepiania sztucznej rogówki w Polsce wykonuje się stosunkowo rzadko. Inaczej sytuacja wygląda z zabiegiem usunięcia zaćmy.

– Takich pacjentów rocznie szacuję na około 300, natomiast w województwie śląskim to będzie bardzo duża grupa, ponieważ mamy największe doświadczenie i tutaj będą trzy ośrodki, które będą wykonywały tę procedurę – wskazał kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielu osobom w Polsce zabieg ten kojarzy się z jednym – długą kolejką oczekiwania. Zwykle od dwóch do nawet dziesięciu lat. W tym roku ten problem udało się rozwiązać. To wielki sukces organizacyjny nie tylko lekarzy i zespołu medycznego, ale także Ministerstwa Zdrowia, dyrektorów szpitali i Narodowego Funduszu Zdrowia – zaznaczył prof. Edward Wylęgała.

– Pacjenci może też jeszcze z innych regionów kraju nie wiedzą, że jeżeli u nich jest kolejka, to mogą przyjechać na Śląsk. Nie ma rejonizacji – podkreślił kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co więcej, pacjent może sobie wybrać termin zabiegu, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Tego, jak zaznaczył profesor, w ubiegłych latach nie było. Warto wiedzieć, że działa również infolinia NFZ, która udziela informacji, w których ośrodkach na terenie kraju zabieg usunięcia zaćmy będzie wykonany najszybciej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl