fot. twitter.com

„Nasz Dziennik”: Poprawa dostępności operacji zaćmy

Nawet kilka lat chorzy na zaćmę czekają na operację wykonywaną w ramach NFZ-u. Aby poprawić dostępność do zabiegu, Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy. A co za tym idzie, ma się skrócić czas oczekiwania na zabieg. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

Zwiększenie liczby zabiegów usunięcia zaćmy to priorytet dla resortu –powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia. W IV kwartale ub. roku przeznaczono na ich finansowanie 364 mln zł. ze środków funduszu zapasowego NFZ. Dodatkowe środki dały szansę na pozbycie się zaćmy znacznie większej ilości pacjentów. O ile w 4 kwartale 2016 r. usunięto zaćmę u prawie 21,5 tys. osób, o tyle rok później było to już blisko 37,2 tys. osób. Udało się także skrócić średni czas oczekiwania. W styczniu 2017 r. były to 123 dni dla przypadków pilnych oraz 587 dni dla przypadków stabilnych.

W grudniu tego samego roku pacjenci ze skierowaniem „pilne” czekali 89 dni, natomiast pozostałe osoby 493 dni.  Resort zapewnia, że w tym roku środków przeznaczonych na te świadczenia będzie jeszcze więcej. W kwietniu ma nastąpić zwiększenie planowanych kosztów opieki zdrowotnej w wojewódzkich oddziałach NFZ o kwotę 360 mln zł. z pieniędzy z funduszu zapasowego. A te mają być przeznaczone m.in. do świadczeń leczenia zaćmy. Minister zdrowia powołał też zespół, który ma w trybie pilnym rozstrzygnąć, jak wygląda sytuacja i jakie należy podjąć działania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj