fot. PAP/EPA

Konferencja COP26 w Glasgow

W Glasgow rozpoczyna się dziś ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26. Światowi przywódcy będą próbowali uzgodnić działania pozwalające na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmian klimatu.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 25 tys. delegatów niemal ze wszystkich państw świata. Wśród nich będzie ponad 120 szefów państw i rządów.

Będą to m.in. prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i premier Wielkiej Brytanii. Na COP26 nie będzie m.in. prezydenta Chin, kraju emitującego najwięcej gazów cieplarniach.

Głównym celem konferencji jest wzmocnienie uzgodnień zawartych w Paryżu w 2015 roku. Doradca Prezydenta RP i szef prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, Paweł Sałek, mówi, że jednym z najważniejszych tematów będzie kwestia finansowania polityki klimatycznej.

– Najważniejsze sprawy, które będą omawiane, to próba zakończenia pełnej implementacji Pakietu Katowickiego, który był realizowany na COP24 w Katowicach, dlatego że główna dyskusja będzie się odbywać wokół mechanizmu finansowania polityki klimatycznej i działań proklimatycznych. To jest w zasadzie najważniejsza rzecz, z którą będą musieli się zmierzyć negocjatorzy – wskazuje Paweł Sałek.

Wielka Brytania jako współgospodarz COP26 chce, aby wszystkie kraje ONZ zobowiązały się do dążenia do zerowej emisji netto do roku 2050 – a więc znacznie szybszego niż była mowa w Porozumieniu Paryskim – a także do znacznej redukcji emisji do roku 2030. Konferencja potrwa do 12 listopada.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl