fot. PAP/Piotr Nowak

Konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Ruszają konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). W ramach programu na rozwój m.in. transportu publicznego i ochronę środowiska trafi ponad 25 mld euro.

FEnIKS będzie największym w Polsce i Unii Europejskiej programem wdrażanym z pieniędzy unijnych w perspektywie finansowej 2021-2027. Inwestycje z programu będą realizowane m.in. przez przedsiębiorstwa, samorządy terytorialne, służby ratownicze oraz instytucje kultury.

FEnIKS to obniżenie emisyjności gospodarki, budowa efektywnego systemu transportowego, poprawa bezpieczeństwa transportu oraz zapewnienie równego dostępu do ochrony zdrowia.

– 114 mld zł, ponad 20 mld euro – to największy program tego typu w Europie. (…) Przeliczmy to na setki sprzętów dla straży pożarnej, policji, na setki oczyszczalni nieczystości, które budowane są w samorządach. To też setki kilometrów dróg ekspresowych, krajowych i autostrad – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Konsultacje programu potrwają do 18 lipca. Formularz do zgłaszania uwag można znaleźć na stronie: www.pois.gov.pl https://www.pois.gov.pl/. W najbliższych dniach organizacje pozarządowe mają zorganizować wysłuchanie publiczne.

Zuzannaa Dąbrowska/RIRM

drukuj